دل درد کودکان / علل دل درد کودکان / علائم و نشانه های دل درد کودکان / تشخیص و درمان دل درد کودکان

مجموعه: سلامت کودک تعداد بازدید: 17
دل درد کودکان / علل دل درد کودکان / علائم و نشانه های دل درد کودکان / تشخیص و درمان دل درد کودکان

دل درد کودکان / علل دل درد کودکان / علائم و نشانه های دل درد کودکان / تشخیص و درمان دل درد کودکان

دل درد کودکان

 

کودکان معمولاً دچار دل درد می‌شوند. این درد در معده یا روده‌ها ایجاد می‌شود. دل درد در کودکان شایع است و در بسیاری از موارد علت جدی و مهمی ندارد اما دل درد می‌تواند به مشکلات جدی مانند آپاندیس ارتباط داشته باشد بنابراین باید علت تشخیص داده شود.

اگر کودک شما به دل درد مبتلا شده است می‌توانید با برخی درمان‌ها و مراقبت‌های خانگی به رفع آن کمک کنید. به هر حال، اگر دل درد کودک با انجام این اقدامات بهبود نیافت و یا با تب بالا، استفراغ و… همراه شد شما باید اقدامات لازم پزشکی را انجام دهید زیرا ممکن است علت آن یک مشکل جدی و خطرناک باشد. متخصص اطفال وضعیت کودک شما را بررسی کرده و علت و ریشه دل درد را شناسایی می‌کند تا داروها و اقدامات مناسب پزشکی را برای رفع مشکل به کار گیرد

انواع دل درد کودکان

اگر فرزند شما از درد های شکمی رنج می برد از او بخواهید تا نوع درد را مشخص کند و مکان درد را به شما نشان دهد. به گزارش نبض ما در ادامه انواع دل درد کودکان بیان می شود. دانستن انواع دل درد کمک شایانی به درمان دل درد خواهد کرد. به گزارش نبض ما، انواع مختلف دل درد کودکان عبارتند از:

-درد کلی که در بیش از نیمی از شکم احساس می شود. کودک هنگام ابتلا به ویروس معده، سوء هاضمه، پیچیدن باد در شکم و یبوست این نوع درد را حس می کند.
-درد عضلات شکم که معمولا به علت نفخ شکم است. این درد معمولا با اسهال همراه است که معمولا جدی نیست.
-درد کولیکی که ناگهان شروع و تمام می شود و اغلب شدید است.
-درد موضعی که تنها در یک منطقه از شکم احساس می شود. وجود این درد در کودک شما می تواند به علت آپاندیس ، روده -پیچ خورده ، پیچیدن تخمدان یا بیضه ها، یا زخم معده باشد.

نشانه های دل درد کودکان:

اگر فرزند شما نوزاد است و قادر به مطرح کردن درد خود نیست با دیدن نشانه های زیر بدانید که دل درد دارد:

-فریاد زدن و گریه کردن غیر معمول
-بالا و پایین کردن پا به سمت شکم
-نخوردن شیر

علائم دل درد در کودکان:

دل درد در کودکان ممکن است به طور ناگهانی یا به صورت تدریجی ایجاد شود. ممکن است نوزاد در هنگام ابتلا به دل درد گریه کرده و زانوهای خود را به سمت قفسه سینه جمع کند. علائم دیگر که می‌توانند نشان‌دهنده وجود دل درد در کودکان شوند عبارتند از:

مدت زمان وجود درد
معمولاً دل دردهایی که دلایل معمولی دارند زیاد طول نمی‌کشند. این درد می‌تواند به علت وجود گاز یا آنفولانزای شکمی باشد و تا ۲۴ ساعت بهبود می‌یابد. هر دردی که بیش از ۲۴ ساعت طول بکشد باید توسط پزشک مورد ارزیابی قرار گیرد.

محل درد
اگر درد در قسمت پایین شکم یا قسمت‌های دیگر احساس شود می‌تواند نگران‌کننده باشد و باید توسط پزشک مورد بررسی و معاینه قرار گیرد.

ظواهر
با توجه به وضعیت کودک ممکن است وی دچار بی‌حالی، پوسته‌پوسته شدن پوست، تعریق و خواب آلودگی شده باشد. اگر شما نمی‌توانید با بازی حواس کودک را پرت کنید و وی به مدت چند ساعت از خوردن یا آشامیدن هر چیزی امتناع می‌کند ممکن است دلیل نگران‌کننده‌ای وجود داشته باشد.

استفراغ
بسیاری از کودکان در هنگام ابتلا به شکم درد دچار استفراغ هم می‌شوند. اگر استفراغ پس از ۲۴ ساعت از بین رفت جای نگرانی وجود ندارد؛ به عبارت دیگر اگر استفراغ کودک تا ۲۴ ساعت متوقف نشد باید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

راش پوستی
اگر کودک شما به دل درد مبتلا است و دچار راش پوستی هم شده است باید بلافاصله به متخصص اطفال مراجعه کنید.

تب

تب و دل درد به این معنی نیست که کودک به بیماری خطرناکی مبتلا شده است.
اسهال: دل درد یا درد معده در کودکان می‌تواند باعث اسهال شود و در زمانی که کودک به عفونت‌های ویروسی مبتلا شده باشد اتفاق می‌افتد. معمولاً اسهال عفونی تا ۷۲ ساعت طول می‌کشد. اگر این زمان بیشتر شد یا اسهال کودک خونی شد باید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص:

پزشک سوابق بیماری کودک شما را بررسی می‌کند و ممکن است اقدامات زیر را انجام دهد:

معاینه بالینی: برای مشخص کردن محل درد و توصیف درد. به عنوان قسمتی از معاینه فیزیکی، پزشک ممکن است مقعد کودک را مورد معاینه قرار داده و خونریزی را در آن بررسی کند.
آزمایش خون
آزمایش ادرار
آزمایش مدفوع

راهکار های خانگی رفع دل درد کودکان

در اکثر مواقع دل درد کودکان با درمان های خانگی قابل درمان است. به گزارش نبض ما با انجام این کار ها می توانید دل درد کودک خود را درمان کنید. اما اگر دل درد او خیلی شدید بود یا بیشتر از ۲۴ ساعت طول کشید به دکتر مراجعه کنید. راهکار ها به شرح زیر است:

-از کودکتان بخواهید به آرامی دراز بکشد تا ببینید دل درد رفع می شود یا نه.
-آب یا مایعات سالم به او بدهید.
-از کودک خود بخواهید مدفوع کند.
-تا چند ساعت از دادن غذاهای سفت به فرزند خود اجتناب کنید. بعد از چند ساعت می توانید به او غذاهای سالم سفت مانند سیب و برنج بدهید.
-از دادن غذاهایی که معده را تحریک می کنند مانند کافئین، نوشیدنی های گازدار، مرکبات، محصولات لبنی، غذاهای سرخ شده و چرب، گوجه فرنگی پرهیز کنید.
-از دادن آسپیرین، ایبوپروفن، استامینوفن (تیلنول) یا داروهای مشابه بدون اجازه ی پزشک کودک پرهیز کنید.

پیشگیری از دل درد در کودکان:

برای جلوگیری از دل درد کودکان کار های زیر توصیه می شود:

اجتناب از دادن غذاهای چرب به کودک
تشویق کودک به نوشیدن آب به مقدار کافی
وعده های غذایی با مقدار کمتر اما دفعات بیشتر
انجام ورزش منظم کودک
پرهیز از خوردن غذاهای نفخ آور
خوردن میوه و سبزیجات به مقدار زیاد و در نتیجه رسیدن فیبر کافی به بدن

دل درد کودکان / علل دل درد کودکان / علائم و نشانه های دل درد کودکان / تشخیص و درمان دل درد کودکان

دل درد کودکان / علل دل درد کودکان / علائم و نشانه های دل درد کودکان / تشخیص و درمان دل درد کودکان

دل درد کودکان / علل دل درد کودکان / علائم و نشانه های دل درد کودکان / تشخیص و درمان دل درد کودکان

 

پا ضربدری در کودکان / علت و علائم پا ضربدری در کوکان / درمان پا ضربدری

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “دل درد کودکان / علل دل درد کودکان / علائم و نشانه های دل درد کودکان / تشخیص و درمان دل درد کودکان”قالب تفریحی