خواب دیدن نابینایان / نابینایان چگونه خواب میبینند / کابوس دیدن نابینایان

مجموعه: سلامت معلولین تعداد بازدید: 20
خواب دیدن نابینایان / نابینایان چگونه خواب میبینند / کابوس دیدن نابینایان

خواب دیدن نابینایان / نابینایان چگونه خواب میبینند / کابوس دیدن نابینایان

خواب دیدن نابینایان / نابینایان چه خواب هایی میبینند

اگر خواب ها انعکاسی از واقعیت هستند، شخصی با حس متفاوتی از واقعیت چگونه خواب می‌بیند؟ هر کسی خواب می‌بیند، حتی اگر متقاعد شده باشد که نمی‌بیند. برخی آدم‌ها هرگز نمی‌توانند خواب‌شان را به خاطر بیاورند و برخی دیگر پس از بیدار شدن فقط احساسی مبهم را به یاد می‌آورند. در این نوشتار به این پرسش پاسخ داده می شود که خواب دیدن نابینایان چگونه است.

تعریف یک رویا به این صورت است: دنباله‌ای از تصاویر، ایده‌ها، عواطف و احساسات که بی‌اختیار طی مراحل خاصی از خواب در ذهن رخ می‌دهند

وقتی تصاویر را حذف کنید چه اتفاقی می‌افتد؟ زیرا شما هرگز حس بینایی را تجربه نکرده‌اید. یا چه می‌شود اگر شخصی بینایی را در برهه‌ای از زندگی‌اش تجربه کرده باشد اما نابینا شده باشد. آیا این اتفاق خواب دیدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

سه گروه متفاوت مورد بررسی قرار دادیم.

گروه اول بینایی کامل داشتند، گروه دوم در مرحله‌ی خاصی از زندگی‌شان نابینا شده بودند و گروه سوم شامل کسانی بود که نابینا متولد شده بودند.

هر گروه ۳ سوال مشابه دریافت کرد:

خواب‌شان را بلافاصله پس از بیدار شدن توصیف کنند.

آیا در طول خواب‌شان عواطفی را تجربه کردند؟

آیا خواب‌شان موضوع خاصی مانند پرواز یا سقوط کردن داشت؟

برای افرادی که می‌توانند ببینند، خواب دیدن اساسا یک فعالیت دیداری است. دنباله‌ای از تصاویر همراه با پس زمینه‌ای از عواطف. برای کسانی که فاقد حس بینایی هستند، سایر حواسی که بیش‌ترین استفاده را در زندگی‌شان دارند، غالب است.

هم‌چنین بین خواب‌های افرادی که در برهه‌ای از زندگی‌شان قادر به دیدن بودند و خواب‌های کسانی‌که هرگز بینایی را تجربه نکرده‌ بودند، تفاوت وجود داشت.

هرچه خاطرات فرد از بینایی بیش‌تر بود، تصاویر بیش‌تری در خوابش ظاهر می‌شد. زمانی‌که سن فرد بالاتر می‌رود این تصاویر کم‌تر و کم‌تر شده، و خاطره‌ی آن تصاویر کم‌رنگ می‌شود.

آدم‌هایی که هرگز بینایی را تجربه نکرده بودند، خواب‌هایشان را با حواس دیگری پر می‌کنند که در زندگی روزمره‌ی خود استفاده می‌کنند.

خواب‌های آنها حاوی بو و صدا است؛ حتی می‌توانند حس چشایی یا لامسه را هم ثبت کنند. هم‌چنین طی مرحله‌ی خواب آر‌ای‌ام یا حرکت چشمی سریع، مرحله‌ای از خواب که بیش‌تر خواب‌ها در آن رخ می‌دهند، تقریبا هیچ حرکت چشمی‌ ندارند.

حقیقت جالبی که برای محققان روشن شد، این بود که افرادی که از زمان تولد نابینا هستند چهار برابر بیش‌تر از افراد بینا احتمال دارد کابوس ببینند.

آن‌ها قادر نبودند چگونگی آن را پاسخ دهند. با این حال نظریه‌ای ارائه داند. کابوس‌ها روش مواجه‌ی مغزمان با تهدیدهایی است که در زندگی روزانه ما را احاطه کرده‌اند. از آن‌جایی‌که یکی از حواس‌ آنها کم است، افراد نابینا در موقعیت‌هایی که فردی دیگر معمولا به بینایی‌اش تکیه می‌کند، شکننده‌تر هستند.

خواب دیدن افراد نابینا چگونه است؟

شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد، که آیا افراد نابینا هم خواب می بینند؟

آیا آنها هم رویای صادقه دارند؟ آیا کابوس می بینند؟ چگونه اجسام را متصور می شوند؟

خواب دیدن افراد نابینا چگونه است؟

برای پاسخ گویی به این سوال باید افراد نابینا را در کل به دو دسته تقسیم بندی نمود:

افراد نابینای مادرزاد و افرادی که پس از حادثه یا بیماری نابینا شده اند.

دسته دوم که تجربه حتی کم هم از بینایی داشته باشند، این گروه افرادی هستند که پس از تولد بر اثر بیماری یا حادثه ای بینایی خویش را از دست داده اند. آنها دقیقا همانند یک فرد بینا خواب می بینند، همان گونه که قبل از نابینایی خواب می دیدند. آنها محیط های جدیدی که هرگز ندیده اند را نیز در خواب می بینند. حتی ادراکات بصری آنان قوی تر از گذشته عمل می کند.

گفتنی است که درجات معلولیت بینایی، نقش تاثیرگذار و مهمی در الگوی خواب و بیداری افراد نابینا دارند و این نکته حائز اهمیت است که افراد نابینا یک سیکل شبانه روزی واحد را طی می کنند.

و اما افراد نابینای مادرزاد که خود به دو گروه تقسیم می شوند؛

یکی گروهی که علاوه بر نابینایی مادرزاد، قوه تجسم اجسام در مغرش هم فعال نمی باشد و گروه دیگر که با آنکه به صورت مادرزادی نابینا هستند اما توانایی تجسم اجسام را دارند. آنان حس لامسه و شنوایی قوی دارند و در خواب بیشتر صدای انسان ها را می شنوند و اشیا را لمس می کنند. همه صحنه ها و اتفاقات در خواب برای نابینایان اتفاق می افتد ولی تصویری از این صحنه ها مشاهده نمی کنند. نابینایان مطلق هیچ گونه ادراکات بصری در خواب ندارند. زیرا در بیداری از حس بینایی محروم اند.

نابینایانی که مادرزادند اما بخش تجسم بینایی آنان در مغزشان دست نخورده است، در خواب اجسام را تصویر سازی می کنند اما آن گروهی که علاوه بر چشم ها و مسیر بینایی، بخش بینایی در مغزشان هم فعال نمی باشد، در خواب چیزی نمی بینند و فقط مطالب را احساس می کنند ضمن اینکه حواس شنوایی بویایی و لامسه در خواب آنان فعالیت بیشتری دارد.

کابوس دیدن نابینایان

اشخاص نابینا بیش از افرادی که بینا هستند، خواب می بینند و علاوه بر آن ۲۵ درصد خواب های افراد نابینا را کابوس ها تشکیل می دهند درصورتی که این رقم نزد افرادی که بینا هستند در حدود ۶ درصد است.

کابوس های شبانه انسان ها به میزان فعالیت و همینطور هیجانات روزانه آنها برمی گردد.

نابینایان به دلیل اینکه هر روز با استرس و همینطور خطرات بیشتری نسبت به افراد بینا مواجه هستند، در نتیجه میزان کابوس های آنها نیز افزایش می یابد.”

۱۱ نابینا که با این عارضه متولد شده بودند و ۱۴ نابینای دیگر که در طول زندگی و به دلایل مختلف بینایی خود را از دست داده بودند و ۲۵ شخص بینا را مورد مطالعه قرار دادیم

. نتایج تحقیقات نشان داد که نابینایان چهار برابر افراد بینا با کابوس های شبانه درگیر هستند. کابوس های آنها را وقایعی مانند افتادن از ارتفاع، تصادف با خودرو، زمین خوردن و … تشکیل می دهند.

نتایج این تحقیق نشان داد، افرادی که در طول زندگی بینایی خود را از دست داده بودند در حدود ۷ درصد و افراد بینا ۶ درصد با کابوس های شبانه دست به گریبان بودند، در صورتی که این رقم در افرادی که به طور مادرزادی نابینا متولد شده بودند در حدود ۲۵ درصد و بیش از سایرین است.

خواب دیدن نابینایان / نابینایان چگونه خواب میبینند / کابوس دیدن نابینایان

خواب دیدن نابینایان / نابینایان چگونه خواب میبینند / کابوس دیدن نابینایان

خواب دیدن نابینایان / نابینایان چگونه خواب میبینند / کابوس دیدن نابینایان

 

مشکلات نابینایان در جامعه همره با روش رفتار با نابینایان

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “خواب دیدن نابینایان / نابینایان چگونه خواب میبینند / کابوس دیدن نابینایان”قالب تفریحی