جراحی فک / مشکلاتی فک که نیاز به جراحی دارد / مزایای جراحی فک / انواع جراحی فک / عوارض جراحی فک 

مجموعه: جراحی تعداد بازدید: 15
جراحی فک / مشکلاتی فک که نیاز به جراحی دارد / مزایای جراحی فک / انواع جراحی فک / عوارض جراحی فک 

جراحی فک / مشکلاتی فک که نیاز به جراحی دارد / مزایای جراحی فک / انواع جراحی فک / عوارض جراحی فک

 

مشکلات فک بالا و پایین و چانه که نیاز جراحی فک دارند

جراحی فک عموماً بر روی بیماران جوان و به منظور اصلاح اختلال بایت یا بهبود تناسب بین اجزاء صورت انجام می‌شود. جراحی فک عارضه‌های زیر را درمان می‌کند:

-مال اکلوژن کلاس ۲
-مال اکلوژن کلاس ۳
-رتروگناتیک فک بالا یا پایین
-کوتاهی یا بلندی صورت
-لبخند لثه‌ای
-کوچک بودن چانه
-عدم تقارن صورت و یا بایت
-عدم تقارن خط میانی دندان‌ها
-دندان قروچه
-مشکلات مربوط به جویدن
-ناهماهنگی بین اجزاء صورت

 

مزایای جراحی اصلاحی فک عبارت است از:

بیمار در نتیجه بهبود تناسب بین اجزاء صورت چهره‌ای زیباتر و اعتماد به نفسی بیشتر می‌یابد.
ارتباط بین دندان‌ها بهتر می‌شود و دندان‌ها به خوبی روی هم قرار می‌گیرد.
وضعیت مجراهای عبور هوا بهتر می‌شود. جراحی فک در واقع گاهی تنها درمان موثر برای بیماران دچار آپنه خواب (وقفه تنفسی در خواب) است. میزان موفقیت جراحی ارتوگناتیک در رفع مشکلات خواب ناشی از وقفه تنفسی بیش از ۸۰ درصد است.
مشکلات مفصل گیجگاهی ـ فکی نشأت گرفته از اختلال بایت نیز به کمک جراحی فک برطرف می‌شود.

انواع جراحی فک (چانه و فک بالا و پایین)

جراحی جلو کشیدن نوک چانه
جراحی جلو کشیدن نوک چانه زمانی انجام می‌شود که چانه بیش از حد کوتاه باشد و دندان‌ها به خوبی روی هم قرار بگیرد یا به اصطلاح مشکل مال اکلوژن وجود نداشته باشد. ازآنجایی که دندان‌ها هیچ مشکلی ندارد، جراحی ساده است و به روش استئوتومی (شکستن استخوان) یا استفاده از ایمپلنت انجام می‌شود. چون جراحی جلو کشیدن نوک چانه عملی کوتاه است، ورم ناشی از آن ظرف مدت کوتاهی برطرف می‌شود و بیماران عموماً از نتایج عمل رضایت دارند.

جراحی عقب کشیدن نوک چانه
اگر دندان‌ها به خوبی روی هم قرار بگیرد و فقط نوک چانه مختصری نامتقارن باشد، این بدشکلی را می‌توان با جراحی عقب کشیدن نوک چانه اصلاح کرد. اما اگر ساختار استخوانی فک دلیل عدم تقارن صورت باشد، تنها راه‌حل رفع مشکل یکی از جراحی‌های اصلاحی فک مانند جراحی هر دو فک است.

جراحی فک پایین
جراح استخوان فک پایین را به صورت عمودی برش می‌دهد و سپس آن را عقب می‌برد. پس از پایان جراحی نیز ارتودنسی انجام می‌شود. جراح در ابتدا برش‌هایی را داخل سطح دهان ایجاد می‌کند و استخوان را به یکی از دو روش زیر برش می‌دهد:

استئوتومی SSRO (ساژیتال اسپلیت راموس): جراح بخش پشتی استخوان فک را به صورت عمودی می‌برد.
استئوتومی IVRO (داخل دهانی عمودی راموس): جراح استخوان را به صورت مورب می‌برد و بخشی از استخوان را می‌بردارد.
جراحی فک بالا
جراحی فک بالا پرکاربردترین جراحی ارتوگناتیک است که به منظور خارج کردن دندان نهفته (داخلی) و لثه و به عقب بردن دندان‌ها و لثه باقی‌مانده انجام می‌شود.

جراحی فک بالا و پایین
اگر صورت بلند باشد و مشکل مال اکلوژن، عدم تقارن، جلو بودن لب‌ها و چانه وجود داشته باشد، باید جراحی فک بالا و پایین انجام شود. جراح فک بالا و پایین را عقب می‌برد و بلندی صورت را از طریق عقب بردن نوک چانه تنظیم می‌کند تا صورت خوش فرم شود.

عوارض جراحی فک:

خونریزی

از آنجایی که جراحی فک که به منظور اصلاح ناهنجاری های فکی انجام می شود یک جراحی انتخابی است ،تیم جراحی باید نهایت تلاش خود را به کار ببندد تا خونریزی را کنترل کرده و نیاز به تزریق خون را کاهش دهد

خونریزی جزئی پس جراحی فک طبیعی است ،ممکن است یک تا دو هفته پس از جراحی فک بالا خون دماغ شوید.خونریزی داخل بافت نرم منجر به کبودی آن قسمت می شود و می تواند خیلی گسترده باشد.در مراحل اولیه، کبودی آرواره را می پوشاند اما اگر گسترش پیدا کند تا پایین گردن و بالای قفسه ی سینه را نیز در بر خواهد گرفت.

خونریزی غیر معمول وقتی است که هنگام جراحی نیاز به انتقال خون باشد با این حال گاهی اوقات ممکن است بیمار به تزریق خون نیاز داشته باشد.بعضی از بیماران قبل از جراحی خون خود را اهدا می کنند و اگر هنگام عمل نیاز بود از آن استفاده می کنند.اشخاصی که جراحی فک را انتخاب می کنند باید چند ماه قبل به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کرده و دندان های خود را ارتودنسی کنند تا نتیجه ی بهتری از جراحی خود بگیرند.

عفونت

در همه ی جراحی ها احتمال عفونت وجود دارد به همین دلیل هم در حین جراحی و هم پس از جراحی به شما آنتی بیوتیک داده می شود که اگر قرار است عفونتی ایجاد شود به راحتی درمان شود.

بی حس شدن

پس از جراحی فک در نواحی اطراف فک دچار بی حسی خواهید شد.اگر فک بالا عمل شده باشد ،بالای دندان ها بی حس خواهد شد و اگر فک پایین عمل شده باشد لب پایین و چانه بی حس خواهد شد و هنگامی که رشته های عصبی در حال بهبود هستند با احساس سوزن سوزن شدن روبرو خواهید شد.احساس عادی معمولا پس از ۶ ماه یا کمتر بر خواهد گشت . در موارد نادر ممکن است بی حسی دائمی شود.

گرفتگی بینی

گرفتگی بینی می تواند ناشی از لوله هایی باشد که در داخل سوراخ های بینی در هنگام جراحی جاگذاری شده است یا اینکه پس از جراحی فک بالا اتفاق بیفتد.وقتی که بینی دچار احتقان می شود می توان به وسیله اسپری های پاک کننده ی مخصوص بینی این مشکل را برطرف کرد.پنبه ی آغشته به آب گرم نیز می تواند برای بیرون آوردن ترشحات بینی مفید باشد.گرفتگی بینی معمولا یک تا دو هفته پس از جراحی ادامه خواهد داشت و پس از آن برطرف خواهد شد

کاهش وزن

اوایل دوره ی پس از جراحی ،کاهش وزن تا ۲.۵ کیلو پیش بینی می شود.در بیشتر موارد کاهش وزن به دلیل کاهش اشتها می باشد که به پوشیدن الاستیک ها مربوط می شود.پس از هفته ی اول اشتهای شما باید به اندازه ی کافی بهبود یابد که بتواند وزن از دست رفته ی شما را جبران کند

سفتی فک و صدای مفاصل فک

پس از جراحی ارتوگناتیک، مفاصل فک به مدت چند ماه سفت خواهد بود.بهترین تمرین برای غلبه بر سفتی مفاصل ،فعالیت های عادی فک مانند جویدن است .گاهی اوقات ممکن است صدای ساییده شدن یا کلیک کردن در مفاصل هنگام شروع حرکت فک اتفاق بیفتد.این صداها ممکن است دائمی باشد اما کاربرد فک را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

قبل از عمل جراحی فک

عمل جراحی فک به‌طور بالقوه می‌تواند باعث تغییر موقعیت و اصلاح یک بخش یا تمام ساختار فک پایین، فک بالا، و چانه شود. مهم است که توجه داشته باشید این درمان احتمالاً با روش‌های ارتودنسی قبل و بعد از عمل جراحی فک انجام می‌شود و تکمیل آن معمولاً به چند سال زمان نیاز دارد.

پس از بررسی کامل شرایط کودک و مشخص شدن لزوم استفاده از این درمان برای وی، والدین و تیم دندانپزشکی درباره بهترین اقدامات درمانی مورد نیاز برای کودک تصمیم‌گیری خواهند کرد. این عمل جراحی در بیمارستان انجام شده و تکمیل آن با توجه به شرایط بیمار ممکن است به چند ساعت زمان نیاز داشته باشد.انواع عمل جراحی فک بالا و پایین

هزینه جراحی فک

هزینه جراحی فک معمولاً شامل هزینه مشاوره اولیه، حق‌الزحمه جراح، هزینه تجهیزات و مواد اولیه استفاده شده برای جراحی و نیز هزینه‌های مربوط به مراقبت‌های پس از درمان است. توجه داشته باشید در صورتی که نیاز به انجام جراحی فقط بر روی یکی از فک‌های بالا یا پایین وجود داشته باشد، هزینه درمان به‌طور مشخص کاهش پیدا می‌کند و در صورتی که عمل جراحی بر روی هر دو فک انجام شود، هزینه جراحی افزایش خواهد یافت.انواع عمل جراحی فک بالا و پایین

خطرات مربوط به عمل جراحی فک

مشابه همه انواع روش‌های درمان، عمل جراحی فک دارای خطرات خاص برای بیمار می‌باشد. به هر حال جراحی فک یک درمان جدید نیست و برای سال‌های طولانی است که بر روی افراد انجام می‌شود. به این ترتیب نتایج حاصل از بررسی‌ها تاکنون نشان دهنده بی‌خطر بودن این درمان بوده است.انواع عمل جراحی فک بالا و پایین

 جراحی فک / مشکلاتی فک که نیاز به جراحی دارد / مزایای جراحی فک / انواع جراحی فک / عوارض جراحی فک 


جراحی فک / مشکلاتی فک که نیاز به جراحی دارد / مزایای جراحی فک / انواع جراحی فک / عوارض جراحی فک

جراحی فک / مشکلاتی فک که نیاز به جراحی دارد / مزایای جراحی فک / انواع جراحی فک / عوارض جراحی فک 

 

عمل جراحی قلب باز / روند عمل قلب باز / مراقبت های بعد از عمل

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “جراحی فک / مشکلاتی فک که نیاز به جراحی دارد / مزایای جراحی فک / انواع جراحی فک / عوارض جراحی فک ”قالب تفریحی