جراحی آب مروارید / روش های جراحی آب مروارید / مراقبت های بعداز عمل آب مروارید

مجموعه: جراحی تعداد بازدید: 28
جراحی آب مروارید / روش های جراحی آب مروارید / مراقبت های بعداز عمل آب مروارید

جراحی آب مروارید / روش های جراحی آب مروارید / مراقبت های بعداز عمل آب مروارید

 

جراحی آب مروارید چشم :

«در سنین بالا ممکن است عدسی چشم دچار تیرگی ‌شود؛ مانند پنجره‌ای که کدر شده و باید تمیز شود. در کاتاراکت هم باید با کار گذاشتن لنز مناسب، دید دقیق و بهتری را برای فرد فراهم کرد.

چشم مانند دوربین عکاسی دارای لنزهای متعددی است.

مهم‌ترین لنز چشم همان قرنیه است. سطح قرنیه مانند یک لنز با قدرتی مشخص عمل می‌کند.

هر عاملی که تیره شدن قرنیه را سبب شده و نور نتواند از آن عبور کند، باعث از بین رفتن دید می‌شود.

در این زمان یکی از روش‌ها برای بهبود دید بیمار آن است که با روش‌های مختلف لایه‌ای، کامل، گذاشتن ابزاری خاص و … قرنیه را تعویض و اصلاح کنیم.

عواملی نظیر ضربه، عفونت، قارچ، عوامل ارثی و مادرزادی و … می‌توانند به عنوان عامل بیماری‌های قرنیه مطرح شوند.»
تنها راه درمان آب مروارید چشم، عمل جراحی می باشد.

مدت زمان انجام این عمل چقدر است؟

بخش اول کمتر از ۲ دقیقه زمان می‌برد و بخش دوم هم چند دقیقه به طول می‌انجامد.

همکاری بیمار چقدر اهمیت دارد؟

بدون شک همکاری بیمار شرایط بهتری برای خود او و جراح فراهم می‌کند تا عمل با بهترین کیفیت انجام شود. وقتی می خواهیم لیزر را بتابانیم ابتدا وسیله‌ای روی چشم بیمار قرار می‌دهیم که به‌طور کامل با آن تماس برقرار می‌کند. این کار بین ۲ تا ۳ دقیقه زمان می‌خواهد تا تصویربرداری کاملی انجام شود و لیزر هم برش‌های مورد نیاز را بر روی قرنیه و عدسی بدهد. خیلی مهم است که بیمار در این مدت اضطراب و نگرانی نداشته باشد و چشم خود را حرکت ندهد؛ بیمار فقط باید به نور چشمک زن تعبیه شده در دستگاه نگاه کند. جالب است بدانید تجربه نشان داده خانم‌ها در این مورد همکاری بهتری دارند؛ آقایان کمی اضطراب دارند و می‌ترسند!

آیا همه افراد مبتلا به کاتاراکت، کاندیدای مناسبی برای دریافت این عمل هستند؟

خیر؛ برای همه افراد نمی‌توان این روش را انجام داد. اگر فردی کدورتی روی قرنیه دارد یا اینکه مردمک چشم او بیش از حد تنگ است کاندید مناسبی برای این عمل نیست زیرا تصویربرداری خوبی از چشم او انجام نمی‌شود و جراح نمی‌تواند با دقت لازم لیزر را در محل مورد نظر بتاباند. به همین دلیل بیمار قبل از عمل به دقت معاینه می‌شود تا شفاف بودن قرنیه و باز بودن مردمک او تأیید شود. از سوی دیگر در این روش بیمار نباید مشکلی غیر از آب مروارید داشته باشد تا بهترین کاندید برای این نوع جراحی محسوب شود.

این عمل در شرایط کنونی کمی گران تمام می‌شود؟

بله، اما نباید فراموش کنیم که همیشه تکنولوژی هزینه دارد و اگر بیمار می خواهد عمل بهتری داشته باشد می‌بایست هزینه آن را پرداخت کند. بیشتر این هزینه به تأمین وسایل یک بار مصرف لازم در جریان عمل اختصاص دارد. جالب است بدانید در آمریکا نظام بیمه این عمل را پوشش نمی‌دهد ولی در ایران برخی از بیمه‌های تکمیلی این هزینه‌ها را پرداخت می‌کنند.

روش جراحی:

روش جراحی فیکو روش استاندارد و فعلی عمل آب مروارید است. این روش یک عمل جراحی سرپایی و بدون نیاز به بخیه است که با استفاده از قطره بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. در این روش پس از برش کپسول عدسی، عدسی کدر از چشم خارج می‌شود و اغلب لنز داخل چشمی بجای آن قرار می‌گیرد. از لیزر نیز می‌توان برای برش چشم استفاده کرد.

عمل جراحي آب مرواريد به طور کلي به دو شکل انجام مي شود:

۱ – عمل آب مرواريد به روش داخل کپسولي يا اينترا کپسولار کاتاراکت اکسترکشن

۲- عمل آب مرواريد به روش خارج کپسولي يا اکسترا کپسولار کاتاراکت اکسترکشن

درعمل آب مرواريد به روش داخل کپسولي؛ عدسي به همراه کپسول احاطه کننده آن از چشم خارج مي شود و در نتيجه جائي براي کارگذاري لنز داخل چشمي باقي نمي ماند. اين روش در حال حاضر تقريبا کنار گذاشته شده و فقط در موارد خاصي؛ مثلا زماني که لنز دچار نيمه در رفتگي است و امکان حفظ کپسول عدسي وجود ندارد، بکار مي رود

در عمل آب مرواريد به روش خارج کپسولي؛ پس از باز کردن قسمت قدامي کپسول عدسي، محتويات آن خارج شده و در نتيجه از محفظه کپسول عدسي ميتوان به عنوان محل کارگذاري لنز داخل چشمي استفاده کرد. اين روش خود به دو شکل : ۱ – با برش بزرگ و ۲- با برش کوچک ؛ انجام مي شود.

در عمل آب مرواريد به روش خارج کپسولي با برش بزرگ؛ محل اتصال قرنيه به صلبيه ( ليمبوس) حدود ۹ تا ۱۱ ميلي متر باز مي شود و پس از باز کردن کپسول قدامي، هسته عدسي خارج مي شود و پس از شستن مواد باقيمانده عدسي، لنز داخل چشمي کار گذاشته مي شود و محل برش با ۶ تا ۹ عدد بخيه بسته مي شود . حدود دو تا سه ماه بعد بخيه ها برداشته مي شوند. پس حدود دو تا سه ماه طول مي کشد تا بينائي به حد نسبتا طبيعي برسد.بنابراين عيب اصلي اين روش را مي توان در طولاني بودن دوره نقاهت آن دانست. از آنجايي که با اين روش معمولا مقداري آستيگماتيسم ايجاد مي شود؛ ممکن است بينايي صد در صد نشده و براي اصلاح آن نياز به عينک دور باشد . هم اکنون در اکثر شهر هاي ايران اين روش با روش خارج کپسولي با برش کوچک (فیکو) جایگزین شده است.

در عمل آب مرواريد به روش خارج کپسولي با برش کوچک؛ از برش حدود ۳ ميلي متري براي خارج کردن محتويات عدسي استفاده مي شود. به اين معني که هسته عدسي در داخل چشم خرد شده و سپس از طريق ساکشن از چشم خارج مي شود.

مراقبت های بعد از عمل جراحی 

۱- چند روز اول بعد از عمل جراحی با کوچک ترین فشار، زخم ممکن است باز شود. بنابراین محافظ پلاستیکی را به خصوص هنگام خواب به چشم داشته باشید.

۲- محافظ پلاستیکی قابل شستشو است، لذا روزانه با آب و صابون شسته شود.

۳- داروها را طبق دستور پزشک استفاده کنید و از استفاده خودسرانه آنها خودداری نمایید.

۴- در هر مراجعه به پزشک، داروها را با خودتان ببرید و یا نام آن ها را به خاطر بسپارید.

۵- بهتر است قطره چشمی توسط فرد دیگری در چشم شما چکانده شود.

قطره چشمی
۶- در هنگام چکاندن قطره چشمی نباید نوک قطره چکان با سطح قرنیه، مژه ها یا پلک تماس پیدا کند.

۷- در صورتی که بیش از یک نوع قطره استفاده می کنید، قطره دوم حداقل ۵ دقیقه بعد از قطره اول ریخته شود.

۸- بعد از چکاندن قطره، حداقل یک دقیقه چشم ها را ببندید و از پلک زدن های شدید خودداری کنید.

۹- تا یک هفته از سجده کردن در هنگام نماز خودداری کنید و مهر را با دست به پیشانی نزدیک کنید.

۱۰- پنج روز بعد از جراحی آب مروارید بدون عارضه، استحمام بلامانع است.

۱۱- مطالعه، تماشای تلویزیون و فعالیت های عادی زندگی که توام با فعالیت شدید جسمانی نباشد بلامانع است. انجام فعالیت شدید جسمانی پس از جراحی کاتاراکت عواقب جبران ناپذیری را به همراه دارد.

۱۲- سرما یا گرمای هوا آسیبی به چشم عمل شده وارد نمی کند.

۱۳- به محض ایجاد درد چشم، قرمزی، حساسیت به نور، کاهش دید و ترشح چرکی از چشم فورا به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که به جراح خود دسترسی نداشتید، به درمانگاه اورژانس چشم مراجعه کنید.

۱۴- دید شما در چند روز اول بعد از عمل جراحی ممکن است کامل نباشد که احتمالا به علت ورم موقتی قرنیه و یا وجود بخیه ها است.

۱۵- بعد از جراحی آب مروارید، در صورتی که شماره لنز شما بر اساس بهترین دید دور تعیین شده باشد، برای دید نزدیک نیاز به عینک مطالعه خواهید داشت.

۱۶- کپسول عدسی ممکن است ماه ها یا سال ها بعد از عمل کدر شده و باعث کاهش بینایی شود. این پدیده به سهولت و با لیزر به طور سرپایی درمان می شود.

۱۷- بسیاری از افراد در معرض مشکلات و بیماری های چشمی نظیر آب سیاه چشم و جدا شدن شبکیه هستند. این بیماری ها در افرادی که تحت جراحی های چشم قرار گرفته اند، حتی اگر نتیجه عمل موفقیت آمیز باشد شایع تر است و چون در مراحل اولیه، این بیماری ها بدون علامت واضح هستند، همه افراد به خصوص کسانی که جراحی های چشم داشته اند، باید در فواصل منظم (حداقل یک بار در سال) توسط چشم پزشک معاینه شوند تا در صورت وجود این مشکلات، درمان به موقع انجام پذیرد.

 

جراحی آب مروارید / روش های جراحی آب مروارید / مراقبت های بعداز عمل آب مروارید

جراحی آب مروارید / روش های جراحی آب مروارید / مراقبت های بعداز عمل آب مروارید

جراحی آب مروارید / روش های جراحی آب مروارید / مراقبت های بعداز عمل آب مروارید

 

عمل جراحی قلب باز / روند عمل قلب باز / مراقبت های بعد از عمل

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “جراحی آب مروارید / روش های جراحی آب مروارید / مراقبت های بعداز عمل آب مروارید”قالب تفریحی