تغذیه پس از زایمان باید چگونه باشد

مجموعه: بارداری, دانستنی های زایمان تعداد بازدید: 9
تغذیه پس از زایمان باید چگونه باشد

تغذیه پس از زایمان باید چگونه باشد

 

تغذیه مادر پس از فرآیند زایمان اهمیت زیادی دارد زیرا بدن نیاز دارد تا انرژی و قوای بدنی لازم را که در زمان تولد نوزاد از دست رفته است، بازیابد و بتواند به نیازهای کودک پاسخ دهد.

شیر مادر که در ۶ ماه اول زندگی تنها منبع غذایی نوزاد محسوب می‌شود، مخلوطی از انواع مواد مغذی است که نه تنها نیاز بدن نوزاد به انرژی را فراهم می‌آورد، بلکه حاوی فاکتورهایی است که سبب ارتقاء سطح ایمنی بدن نوزاد شده و از بروز عفونت جلوگیری می‌کند. مادر باردار در طول دوران بارداری با ذخیره انرژی و مواد مغذی، بدن خود را برای دوران شیردهی آماده می‌کند. طی ۶ ماه اول زندگی وزن بدن نوزاد ۲ برابر می‌شود که تمامی انرژی و مواد مغذی مورد نیاز برای چنین رشد و تکاملی از شیر مادر فراهم می‌شود، بنابراین تغذیه مادر شیرده جهت تامین نیاز نوزاد و همچنین سلامت مادر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 

 

تغذیه پس از زایمان باید چگونه باشد

تغذیه پس از زایمان باید چگونه باشد

تغذیه مادر در دوران شیردهی

در دوران شیردهی، آزاد شدن هورمون اکسی توسین (هورمون آزاد شده از هیپوفیز) باعث می‌‌شود که مادر احساس تشنگی بیشتری بکند. به همین دلیل مادر در این دوران بیشتر از بقیه مواقع آب می‌‌نوشد. متخصصان زنان و مامایی آمریکا نوشیدن حداقل ۸ تا ۱۲ لیوان آب در روز را به مادران توصیه می‌‌کنند. مادر باید هر نوبت که به نوزاد خود شیر می­‌دهد

یک لیوان مایعات (شیر یا آبمیوه) مصرف کند تا بدن دچار کم‌آبی و کمبود شیر نشود. بعضی از مردم تصور می­‌کنند اگر مادر بیشتر مایعات بخورد، شیر او بهتر و بیشتر می­‌شود. البته این تصورات علمی نیست و حقیقت ندارد. میزان مصرف آب در مادران شیرده باید برحسب میل و نیاز او نسبت به مایعات باشد.

همچنین مادر باید در مورد مصرف غذاهای آلرژی‌زا دقت کافی داشته باشد زیرا نوزاد به برخی از مواد غذایی که مادر می‌‌خورد، حساس بوده و پاسخ آن را به صورت علائم پوستی نشان می‌‌دهد.

شیر دادن به نوزاد موجب می‌شود که وزن مادر کم شود. تحقیقات نشان داده است مادرانی که به کودک خود شیر می‌دهند، زودتر از مادرانی که به کودک خود شیر خشک می‌­دهند، به وزن قبل از بارداری بازمی‌­گردند زیرا تمام چربی‌هایی که در دوران بارداری در بدن آنها جمع شده بود،

در هنگام شیر دادن از دست می­‌رود و حتی مقداری از چربی‌هایی که قبل از حاملگی داشته‌­اند نیز در بدن آنها می‌سوزد.پیروی از رژیم غذایی مخصوص برای کاهش وزن در مادر شیرده، باعث سوءتغذیه می­‌شود و سرانجام شیر مادر کم و خشک می‌شود. بنابراین بهترین کار این است که مادر شیرده با نخوردن غذای زیاد و استفاده از یک برنامه ورزشی، وزن خود را به تدریج کم کند.

مصرف غذای سالم در دوران شیردهی و خوردن آب در خلال شیر دادن، موجب می­‌شود که مادر در هر هفته نیم کیلو از وزن خود را کم کند و سرانجام در مدت یک سال وزن اضافی خود را از دست بدهد.

بعد از زایمان چه بخوریم؟

رژیم غذایی خانمی كه وضع حمل كرده است، نقش تعیین‌كننده‌ای را در سلامت او و نوزاد بازی می‌كند. در دوران بارداری مادر علاوه بر تامین نیازهای بدن خود باید نیازهای جنین را هم برطرف می‌كرد. این ضرورت بعد از تولد نوزاد از بین نمی‌رود و مادر به علت شیردهی موظف است با همان حساسیت مواد غذایی لازم برای خود و نوزاد را مصرف كند. قبل و بعد از زایمان همه دسته‌های غذایی باید در رژیم فرد گنجانده شود. لبنیات، پروتئین، نان و غلات، میوه و سبزیجات باید هرروز و مستمر مصرف شوند. باتوجه به اینكه مادر در دوران شیردهی به سر می‌برد، بهتر است حتی كمی بیش از قبل لبنیات (به‌خصوص شیر) بخورد. ضمن اینكه واضح و آشکار است كه مصرف غذاهای مضری همچون فست‌فودها ممنوع است.

غذاهای با گوارش آسان برای بعد از زایمان

مادران باید مواظب باشند که غذاهای نفاخ یا غذاهایی که باعث یبوست میشوند نخورند. از نوشیدنی های گازدار و غذاهای سرخ شده دوری کنند. سوپ های گرم به راحتی هضم میشوند و مقوی هم هستند. ماست و پنیر محلی هم مناسب هستند. ماست تعادل باکتریایی بدن شما رو بعد از سزارین بازیابی میکند. وقتی که درد ناشی از دفع، از بین برود یعنی سیستم گوارشی شما ریکاوری شده که میتوانید به رژیم غذایی عادی برگردید.

 

 

تغذیه پس از زایمان باید چگونه باشد

تغذیه پس از زایمان باید چگونه باشد

ویتامین‌ها و مواد معدنی

به غیر از آهن نیاز به کلیه ویتامین‌ها و مواد مغذی در دوران شیردهی از دوران بارداری بالاتر است. کمبود دریافت برخی ویتامین‌ها سبب کمبود آن در شیر مادر می‌شود. ویتامین D یکی از ویتامین‌هایی است که کمبود آن شایع می‌باشد. در کسانی که به مدت کافی در معرض آفتاب قرار نمی‌گیرند و مکمل غذایی دریافت نمی‌کنند، مقدار این ویتامین در شیر مادر برای تامین نیاز نوزاد کافی نخواهد بود، بنابراین برای بسیاری از مادران دریافت مکمل غذایی حاوی ویتامین D توصیه می‌شود.

کمبود ویتامین B12 در زنان گیاه‌خوار شایع است. در صورت کمبود ویتامین B12 مقدار آن در شیر نیز کم خواهد بود و بنابراین در این زنان نیاز به دریافت مکمل وجود دارد.

اما در مورد برخی دیگر از ویتامین‌ها و مواد معدنی نظیر کلسیم، روی و آهن چنین نیست. حتی اگر بدن مادر دچار کمبود باشد، مقدار آن در شیر کاهش نمی‌یابد. این بدان معنی است که مادر از ذخایر بدن خود برای تامین آن‌ها در شیر استفاده می‌کند و در صورت عدم جبران، مادر بیشتر از نوزاد متضرر خواهد شد و به علت استفاده از ذخایر بدن جهت تولید شیر باکیفیت مناسب امکان دارد دچار عوارضی نظیر پوکی استخوان و کم خونی شود. بنابراین تغذیه مادر در دوران بارداری و شیردهی بسیار حائز اهمیت است و مادران قبل ورود به دوره بارداری باید از رژیم غذایی مناسبی پیروی نمایند تا در دوران بارداری و شیردهی با مشکل مواجه نشوند. مطالعات انجام‌گرفته در برخی کشورهای فقیر نشان می‌دهد که میزان ایمونوگلبولین‌های سری G و A در شیر مادران مبتلا به سوءتغذیه پایین‌تر از مادرانی است که تغذیه مناسبی داشته‌اند، بنابراین احتمال بروز انواع بیماری و عفونت‌ها در نوزادان این مادران بیشتر می‌باشد.

انرژی و پروتئین

میزان تولید شیر در مادران در ۶ ماه اول به طور متوسط روزانه ۷۵۰ میلی‌لیتر است. برای تولید هر ۱۰۰ میلی‌لیتر شیر بدن انسان نیاز به صرف ۸۵ کیلوکالری انرژی دارد. همچنین شیر یکی از منابع اصلی پروتئین است، بنابراین مادران شیرده به متوسط باید روزانه ۲۵ گرم پروتئین، بیشتر از دیگر زنان دریافت کنند. محدودیت دریافت انرژی نظیر آنچه در سوءتغذیه و یا رژیم‌های غذایی کاهش وزن دیده می‌شود در مقدار تولید شیر تأثیر منفی دارد. چنانچه مقدار انرژی دریافتی محدود باشد، مقدار تولید شیر کم می‌شود. دریافت روزانه ۳ واحد لبنیات (۳ لیوان شیر و ماست) و ۳-۲ واحد گوشت می‌تواند هم به دریافت پروتئین و هم به دریافت انرژی مورد نیاز مادر شیرده کمک نماید. حبوبات نیز از منابع خوب پروتئین‌های گیاهی محسوب می‌شوند، اما باید توجه نمود امکان بروز نفخ در نوزاد بر اثر مصرف زیاد حبوبات وجود دارد.

امگا۳ و امگا۶

مقدار و نوع چربی که در شیر مادر وجود دارد به طور مستقیم با نوع و مقدار چربی موجود در رژیم غذایی ارتباط دارد. برخی از انواع خاص اسیدهای چرب برای رشد و تکامل سلول‌های بدن خصوصاً سلول‌های مغز و سلول‌های بینایی ضروری هستند. اسیدهای چرب غیراشباع از نوع امگا۶ و امگا۳ درصد بالایی از غشای سلول‌های مغز را تشکیل می‌دهند. چنانچه مادر شیرده از منابع غذایی که حاوی این نوع اسیدهای چرب هستند به مقدار کافی استفاده نکند، رشد سلول‌های بینایی و رشد و تکامل سلول‌های مغز دچار اختلال خواهد شد، بنابراین توصیه می‌شود زنان شیرده روزانه از انواع ماهی و در صورت لزوم کپسول‌های امگا۳ و نیز روغن‌هایی نظیر روغن زیتون و روغن کانولا در رژیم غذایی خود استفاده کنند.

آب

دریافت آب به میزان کافی بسیار ضروری است. آب یکی از اجزای اصلی شیر می‌باشد، بنابراین بدیهی است که مادر شیرده نیاز بیشتری به دریافت آب دارد. توصیه می‌شود مادران شیرده روزانه ۳-۲ لیتر آب بنوشند که طبیعتاً در فصول گرم سال نیاز به آب بیشتر از این مقدار خواهد بود و بهتر است مادران پس از هر نوبت شیردهی یک لیوان آب بنوشند.

ماهی

هیچ غذایی به اندازه آن کامل نیست. این ماهی بعد از زایمان به عنوان یک نیروگاه تولید انرژی برای مادر عمل می‌کند. مثل سایر ماهی‌ها، قزل آلا سرشار از چربی دی. اچ. آ است که برای تکامل سیستم عصبی نوزاد ضروری است. شیرِ همه مادران این چربی را دارد، ولی مقدار آن متفاوت است. شیر زنانی که دریافت بیشتری از این چربی دارند، غنی‌تر است.
این چربی روی حالت روانی مادر نیز تأثیر دارد و نقش مهمی در پیشگیری از افسردگی پس از زایمان دارد.
زنان شیرده باید مصرف ماهی‌هایی را کاهش دهند که باعث ورود ۳۳۶ گرم جیوه در هفته به بدن آن ها می‌شوند تا شیر آن‌ها دچار مسمومیت با این ماده نشود. قزل آلا در مقایسه با سایرِ ماهی‌ها مقدار کمتری جیوه دارد.

محصولات لبنی کم چرب

چه ماست، چه شیر و یا هر محصول لبنی که ترجیح بدهید، نقش بسزایی در کیفیت شیر شما دارد. این محصولات دارای پروتئین و ویتامین‌های B و D هستند. از طرفی منبع غنی کلسیم نیز می‌باشند که برای اسکلت بندی نوزاد شما ضروری است. از طرفی کلسیم نیاز خودِ مادر شیرده نیز هست. حداقل ۳ سهم از لبنیات به صورتِ روزانه، برای مادر شیرده ضروری است.

گوشت بره

وقتی دنبال غذایی برای تأمین انرژی روزانه هستید، به دنبال غذاهای دارای آهن بروید. کمبود آهن می‌تواند سبب کاهش سطح انرژی شده و شما را از برآوردن خواسته‌های شیرخوارتان بازدارد.
هنگام شیردهی باید پروتئین و ویتامین B12 زیادی دریافت کنید. گوشت بره منبع غنی این مواد است.

برنج سبوس دار

اگر در پی تلاش برای کاهش اضافه وزن بارداری هستید، باید مصرف کربوهیدرات خود را کاهش دهید. اما کاهش وزن ناگهانی سبب کاهش شیردهی شما می‌شود و شما را گیج و تنبل می‌کند. در این شرایط بهتر است رژیم خود را با غلات سبوس دارِ سالم ترکیب کنید تا سطحِ انرژیتان پایین نیاید. غذاهایی مانندِ برنج سبوس دار به شما کمک می‌کند تا انرژی مورد نیاز برای تولید بهترین و باکیفیت‌ترین شیر را برای کودکتان در اختیار داشته باشید.

 

 

تغذیه پس از زایمان باید چگونه باشد

تغذیه پس از زایمان باید چگونه باشد

پرتقال

پرتقال میوه‌ای مغذی، قابل حمل و در دسترس است. مرکبات به دلیل دارا بودن ویتامین C برای مادران شیرده ضروری هستند. اگر زمان کافی برای میان وعده ندارید، یک لیوان آب پرتقال تازه کافی است تا ویتامین C و کلسیم مورد نیازِ شما تأمین شود.

تخم مرغ

زرده تخم مرغ یکی از منابع ویتامین D است. یک ماده اساسی برای استحکام استخوان‌ها و رشد کودک. علاوه بر آن تخم مرغ منبعی ترکیبی از پروتئین‌های مختلف و متنوعِ مورد نیاز بدن است. سعی کنید روزانه دو تخم مرغ نیمرو یا آبپز کنید، املت درست کنید یا آبپز آن را در سالادتان خرد کنید.

سبزیجات برگ دار

فوایدی که از این سبزیجات مثل اسفناج و کلم بروکلی به دست می‌آید، غیر قابل شمارش است. این سبزیجات منبع غنی ویتامین A و کلسیم غیر لبنی هستند. البته ویتامین C و آهن نیز دارند. از طرف دیگر آنتی اکسیدان‌های مناسب برای سلامت قلب را نیز دارا هستند. این مواد کم کالری و بسیار خوش خوراک هستند.

غلات کامل

بعد از یک شب بی‌خوابی برای مادر شیرده، یک صبحانه تهیه شده از غلات کامل تمام انرژی از دست رفته در شب قبل را به او بر می‌گرداند. غلات را با شیر گرم و تمشک مخلوط کنید تا برای خود یک صبحانه ایده آل تهیه کنید.

 

تغذیه پس از زایمان باید چگونه باشد

 

همچنین بخوانید :

 

زایمان بدون درد /عوارض و فواید زایمان بدون درد

 

زایمان زودرس / علل زایمان زودرس / کدام مادران در معرض خطر زایمان زود رس هستند / راه های پیشگیری از زایمان زودرس

 

سزارین / خطرات و عوارض سزارین

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “تغذیه پس از زایمان باید چگونه باشد”قالب تفریحی