تغذیه و رژیم غذایی در ترک بیماران معتاد چه نقشی دارد؟

مجموعه: اعتیاد تعداد بازدید: 16
تغذیه و رژیم غذایی در ترک بیماران معتاد چه نقشی دارد؟

تغذیه و رژیم غذایی در ترک بیماران معتاد چه نقشی دارد؟

 

به طور كلي افراد معتاد به مواد مخدر دچار سوء تغذيه هستند و با توجه به اين امر، براي كمك به ترك اعتياد درك نقش تغذيه اهميت فراواني دارد.

مواد مخدر عمل جذب و هضم مواد مغذي و دفع سموم را مختلف مي‌كند و سبب بروز بيماريها و مشكلات متعددي در بدن مي شود.

ترك اعتياد شامل تغيير عادات و رفتارهاي منفي به عادات مثبت است. تغذيه مناسب، استراحت كافي و آرامش و ورزش عوامل اصلي در موفقيت اين تغيير هستند.

انتخاب درست و سالم مواد غذايي، براي رسيدن به شيوه سالم زندگي اهميت دارد.

افراد معتاد به سبب بي توجهي به برنامه غذايي خود، دچار اختلالات گوارشي متعددي مثل، اسهال، يبوست، اشكال در هضم غذا و كاهش اشتها مي‌شوند.

در نتيجه اين افراد براي موفقيت در ترك اعتياد نيازهاي تغذيه‌اي خاصي ندارند. غذاي اين افراد بايد حاوي مقادير زيادي مواد مغذي باشد تا بتواند بافتها و اندام‌هاي از بين رفته بدنشان را ترميم كند و عملكرد دستگاه عصبي و گوارشي را بهبود بخشد.

تغذیه صحیح ، میل به مصرف الکل و مواد مخدر را به مقداری زیادی کاهش می دهد.
هر معتادی در آغاز ترک خود، به شدت با میل به مصرف مواد مخدر و الکل درگیر است و با آن دست و پنجه نرم می کند. تحقیقات نشان داده است، داشتن رژیم غذایی حاوی انواع خوب پروتئین با ارزش بیولوژیکی بالا و غنی از کربوهیدرات مرغوب ، در ترک اعتیاد، نسبت به سایر رژیم ها ، تأثیر بیشتری داشته است.

 

تغذیه و رژیم غذایی در ترک بیماران معتاد چه نقشی دارد؟

تغذیه و رژیم غذایی در ترک بیماران معتاد چه نقشی دارد؟

 

غذاها بر روی اخلاق و رفتار فرد نیز اثر دارند. کمبود مواد مغذی مثل اسید فولیک و ویتامین های گروهB به همراه کمبود اسیدهای آمینه ، خطری جدی برای سلامتی فرد هستند. مصرف شکر و کافئین( قهوه) باعث تغییرات رفتاری نامطلوبی می شود؛ بنابراین نباید در مراحل اولیه ترک اعتیاد مصر ف شوند یا به مقدار خیلی کم مصرف شوند.
مصرف مواد مخدر والکل ، باعث عدم توانایی بدن در فرایند صحیح دو اسید آمینه مهم؛ تیروزین و تریپتوفان می شود. این دو اسید آمینه مهم ، مسئول تولید نوراپی نفرین، دوپامین و سروتونین در بدن می باشند. این ترکیبات، انتقال دهنده های عصبی هستند که برای پایداری احساس، هوشیاری ذهن و داشتن حالت شادابی وطراوت ،لازم اند.
تیروزین، پیشساز انتقال دهنده های عصبی نوراپی نفرین و دوپامین است که این انتقال دهنده ها، سطح هوشیاری وتیزهوشی فرد را افزایش می دهند. این اسید آمینه غیر ضروری در غذاهای غنی از پروتئین مثل انواع گوشت قرمز وسفید ، غذاهای دریایی و خمیر سویا(tufa) وجود دارد.
اسید آمینه تریپتوفان برای تولید سروتونین لازم است؛ سروتونین اثر آرامش دهنده در فرد دارد وباعث خواب راحت و آرام می شود. این اسید آمینه در موادغذایی مثل موز، شیر، تخمه های آفتابگردان، و گوشت بوقلمون وجود دارد.

مشکلات تغذیه‌ای معتــادان، عبــارتند از :

تهی‌ شدن ذخایر کبدی ، سوء‌ جذب ، غیر فعال شدن ویتــــامین ها ، بی اشتهایی، تحلیل اندام ها و عضلات و افزایش دفع مواد مغذی به علت افزایش ادرار و اسهال. طی دوران ترک اعتیاد، بدن دچار استرس‌های جسمانی و پریشانی‌های روانی است. به‌دنبال این استرس‌ها، عوارضی مانند تهوع، استفراغ و اسهال بروز می‌کند و به اختلال در نمک‌ها، مایعات بدن و تعادل کالریک بدن منجر می‌شود.

مکمل های غذایی مناسب برای ترک اعتیاد

ترک اعتیاد می‌تواند سخت باشد، زیرا در اغلب موارد، انواع مختلفی از اعتیاد در یک فرد وجود دارد. برای جلوگیری از عود مجدد اعتیاد ، باید شیوه زندگی فرد تغییر کند و از آنجا که فقر غذایی ممکن است باعث شود که فرد، به سمت مواد مخدر یا الکل روی بیاورد، باید فرد معتاد در دوران نقاهت ترک اعتیاد خود ، تغذیه مناسبی در کنار مصرف مکمل های غذایی مناسب داشته باشد.

مکمل های N استیل سیستئین 

این آنتی‌اکسیدان ممکن است تنها ماده غذایی مهم برای کاهش یا حذف رفتارهای اعتیادآور باشد. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که NAC تا حد زیادی می‌تواند تمایل به کوکائین و علاقه به قمار را کاهش دهد و ممکن است به کاهش میل به الکل کمک کند. مطالعات دیگر نشان داده است که این ماده در حل و فصل وسواس، جویدن ناخن و کشیدن مو خود مفید است. محققان معتقدند که NAC سطح برخی از انتقال دهنده‌های عصبی را تنظیم می‌کند.در دوران نقاهت ترک اعتیاد ، روزانه ۵۰۰ میلی‌گرم NAC، یک تا چهار بار در روز، بدون غذا میل کنید.

مکمل ویتامین C

مغز به‌طور معمول دارای غلظت بالایی از ویتامین C است، که می‌تواند در برابر اثرات سمی محرک‌ها از مغز محافظت کند. دوز زیادی از مکمل ویتامین C نیز ممکن است فعالیت گیرنده‌های مخدر در مغز را تغییر دهد و منجر به علاقه کمتر به مواد مخدر شود. روزانه ۳۰۰۰-۱۰۰۰ میلی‌گرم ویتامین C در دوزهای جداگانه مصرف کنید.

مکمل B کمپلکس

ویتامین B کمپلکس به بازگرداندن عملکرد طبیعی کبد و کاهش هوس کمک می‌کند. همچنین مصرف ویتامین B1 (تیامین) و B3 (نیاسین) نیز در این زمینه، کمک خوبی می‌کند. یک مکمل B کمپلکس قوی را انتخاب کنید و در دوران نقاهت ترک اعتیاد ، آن مکمل را مصرف کنید.

رژیم غذایی باید طوری تنظیم شود که در حد امکان اختلالات و عوارض سخت دوران ترک اعتیاد را کاهش دهد. باید نوع و شدت کمبود مواد مغذی در اسرع وقت مشخص شود تا نوع مکمل‌های تغذیه‌ای مورد نیاز تعیین شود . سیستم ایمنی بدن در بیشتر معتادان به دلایل گوناگون ازجمله رژیم غذایی نامناسب دچار اختلال می‌شود و به همین دلیل معتادانی که در معرض ویروسHIV هستند، خطر آلوده شدن در آنها بیشتر می‌شود. احتمالا رژیم غذایی ناکافی، از عوامل محرک رشد و انتشار ویروس تا مراحل بروز عفونت است. چنانچه ویروس ایدز در فرد معتاد تشخیص داده شد، باید از رژیم غذایی غنی از کالری و مواد مغذی به همراه مکمل استفاده شود.

برنامه غذایی در ترك اعتیاد:

مطالعات تغذیه‌ای نشان داده است كه تغذیه فرد در مراحل ترك اعتیاد باید به صورت وعده‌های غذایی سبك، متناوب و به مقدار كم باشد تا انرژی بدن حفظ شود.
به طور كلی توصیه‌های تغذیه‌ای برای بهبود كیفیت ترك اعتیاد عبارتند از:
۱- خوردن ۳ وعده اصلی غذا و۳ میان وعده در هر روز
۲- نوشیدن دم كرده‌های گیاهی به جای قهوه برای كاهش دریافت كافئین
۳- خوردن میوه و سبزیجات تازه
۴- خوردن غذاهای تهیه شده از غلات كامل (سبوس دار)
۵- خوردن انواع محصولات تهیه شده از غلات، لوبیا و سایر دانه‌های خوراكی به مقدار زیاد و كاهش مصرف گوشت قرمز به دلیل دیرهضم بودن آن
۶- حذف یا كاهش مصرف مواد غذایی حاوی شكر
۷- آگاهی از وجود قند پنهان در كاكائو، چاشنیها و بیشتر داروهای بدون نسخه پزشك
۸- آگاهی از وجود كافئین در بیشتر داروهای تجویز شده پزشك یا داروهای بدون نسخه

۶ توصیه تغذیه‌ ای در ترک اعتیاد

۱- برنامه غذایی در دوران ترک وابستگی، باید حاوی مقادیر کافی از ریزمغذی ‌ها و درشت ‌مغذی‌ ها باشد تا بتواند بدن شما را در بازسازی بافت ‌ها و رفع آسیب‌ های وارده یاری رساند. بهتر است علاوه بر ۳ وعده غذای اصلی، از ۲ میان وعده‌ غذایی نیز سود جست. به عبارت دیگر ۵ وعده غذایی سبک ‌تر مهم‌ تر از ۳ وعده غذایی مفصل است. میان ‌وعده ‌های غذایی کمک می ‌کنند اختلاف بین حداقل و حداکثر قند خون در طول روز کاهش یابد؛ چون یکی از عواملی که موجب تغییرات خلق بیمار، احساس افت انرژی و خستگی، تحریک‌ پذیری و عصبانیت در طول روز می ‌شود، نوسان‌ های قندخون است. به طور کلی، در دوران ترک وابستگی، رژیم غذایی پُرپروتئین و غنی از کربوهیدرات (قند) مفید خواهد بود.

۲- خوردن میوه و سبزیجات تازه و غذاهای حاوی غلات کامل (مثل نان‌ های سبوس ‌دار و برنج سبوس‌ دار) می‌ تواند منابع ویتامینی لازم را برای ‌تان تامین کند. مصرف روزانه یک قرص مولتی ویتامین کافی است و زیاده‌ روی در مصرف ویتامین‌ ها آسیب ‌رسان است.

۳- برای رفع یبوست مزمن، مصرف غذاهای حاوی فیبر بالا کمک‌ کننده است. میوه و سبزیجات از این لحاظ موثر هستند و از بروز عوارضی چون هموروئید (بواسیر)، پیشگیری می ‌کنند. مصرف داروها و فرآورده‌های ملین نیز کمک ‌کننده‌ هستند.

 

تغذیه و رژیم غذایی در ترک بیماران معتاد چه نقشی دارد؟

تغذیه و رژیم غذایی در ترک بیماران معتاد چه نقشی دارد؟

۴- در مصرف چربی ‌ها محدودیت قایل شوید. هر چند که ۳۰ درصد از کالری غذای ما باید از مصرف چربی ‌ها تامین شود ولی فرهنگ غذایی ما به گونه ‌ای است که معمولا مقادیر به مراتب بیشتر از ۳۰ درصد انرژی روزانه خود را از مصرف چربی ‌ها تامین می‌ کنیم.

۵- از مصرف کافئین حتی ‌الامکان اجتناب کنید. به تدریج از روزهای آغازین ترک مواد، مصرف کافئین را کاهش دهید و این روند را تا رسیدن به حداقل میزانی که می ‌توانید، ادامه دهید. یادتان باشد که قهوه دم‌ کرده، چای، نوشابه‌، کاکائو و شکلات و نسکافه حاوی مقادیری کافئین هستند.

۶- مصرف قند و شکر و شیرینی‌ جات نیز می ‌تواند به عنوان یک محرک عمل کند لذا ضرورت دارد مصرف آن ها را متناسب با میزان فعالیت فیزیکی خود تنظیم کنید. به علاوه، هنگام تمایل به شیرینی بهتر است میوه‌ های شیرین بخورید.

 

تغذیه و رژیم غذایی در ترک بیماران معتاد چه نقشی دارد؟

 

همچنین بخوانید :

 

انواع مواد مخدر /آشنایی با آن ها /عوارض مواد مخدر

 

اعتیاد به چای / چگونه بفهمیم به چای اعتیاد داریم / مضرات چای / راه حل ترک چای

 

شراب / مضرات مصرف شراب/ علت حرام شدن شراب / امراض ناشی از مصرف شراب

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “تغذیه و رژیم غذایی در ترک بیماران معتاد چه نقشی دارد؟”قالب تفریحی