تاثیرات بارداری بر سلامت روح و روان زنان

مجموعه: سلامت زنان و مردان تعداد بازدید: 12
تاثیرات بارداری بر سلامت روح و روان زنان

تاثیرات بارداری بر سلامت روح و روان زنان

 

بارداري و زايمان ازجمله اتفاقات مهم و شايعي است كه همه ما تاحدودي با آن آشنا هستيم؛ ولي درباره اتفاقات و حوادث روحي و رواني كه در اين دوران رخ مي‌دهد، چقدر مي‌دانيم؟! زنان باردار دچار تغييرات روان‌شناختي مهمي در دوره بارداري مي‌شوند. رابطه زن با پدر كودك، سن مادر و… بر واكنش زن نسبت به مادر شدن او در آينده تاثير مي‌گذارد. زناني كه از لحاظ رواني سالم هستند، اغلب حاملگي را عامل شكوفايي خويش مي‌دانند. زنان در مراحل اوليه رشد خود، جدايي از مادر را تجربه و هويت مستقلي ايجاد مي‌كنند؛ اين تجربه بعدا بر موفقيت آنها در مادر بودن تاثير مي‌گذارد. اگر مادر زني كه باردار شده است الگوي ضعيفي باشد، احساس زن درباره كفايت مادرشدنش ممكن است مختل ‌شود و زن قبل و بعد از تولد كودك، احساس كمبود اعتماد به نفس ‌كند.

متاسفانه بیشتر آموزش هایی که تاکنون در زمینه بهداشت دوران بارداری صورت گرفته فقط برای بهداشت جسمی و فیزیکی مادر و جنین بوده است و به اصل بسیار مهم و اساسی «بهداشت روان دوران بارداری» توجه کمتری شده است .
زن باردار بسیار شکننده و آسیب پذیر است و متاسفانه آمار ها نشان می دهد که مردان همسرآزار این کار را با شدت و شیوع بیشتری در دوران بارداری همسرشان انجام می دهند. سیستم های حمایتی برای زن باردار بسیار ضعیف و ناکارآمدند. این در حالی است که محققان آماده سازی ذهنی زن برای بارداری را بسیار بااهمیت می دانند. تجربه نشان می دهد در مواردی که زن برای بارداری و زایمان آمادگی روانی لازم را به دست می آورد، نقش مادری خود را با شادمانی و آرامش خاطر بیشتری انجام می دهد.

 

 

تاثیرات بارداری بر سلامت روح و روان زنان

تاثیرات بارداری بر سلامت روح و روان زنان

 

شایع ترین و مهمترین استرس های زنان باردار :

 

۱-اضطراب و نگرانی در مورد سلامت جنین

۲-مرگ یکی از نزدیکان

۳-احساس کم تجربگی مادران جوان

۴-کاهش ناگهانی و قابل ملاحظه در درآمد خانواده

۵-مسایل و مشکلات مربوط به شغل همسر

۶-نگرانی در مورد دشواریهای بارداری

۷- احساس کم تجربگی مادران جوان

 

نقش همسر در بهداشت روان دوران بارداری بسیار مهم است.

 

به دلیل افزایش نیازهای عاطفی زن در دوران بارداری و افزایش احساس وابستگی در او و همچنین به دلیل نگرانی های خاص مادر در دوران بارداری ، لازم است حمایت و توجه و محبت همسر در تمام دوران بارداری همراه زن باردار باشد تا تنش و اضطراب او کاهش یابد و زمینه برای رشد و نمو مناسب جنین در رحم مادر فراهم شود.

بسیار مهم است که در دوران بارداری و خصوصا زمان های نزدیک به زایمان ، حتی در صورتی که خانواده با مشکلات اقتصادی مواجه است، شوهر به گونه ای رفتار کند که همسرش احساس امنیت اقتصادی کند تا از بروز تنش و اضطراب درونی جلوگیری شود.
مطالعه های جدید نشان داده اند که حضور پدر زمان زایمان می تواند نقش بسیار برجسته ای در کاهش تنش و اضطراب زن و در نتیجه در کاهش دردهای زایمانی مادر داشته باشد، به طوری که توصیه می کنند مرد هنگام زایمان همسرش بالای سر او باشد.

از علل مهم ابتلا به افسردگی و یا به عبارتی علل محرک بروزافسردگی دوران بارداری می توان به این نکات اشاره نمود:

 

۱-سابقه افسردگی

۲-سابقه بیماری عصبی یا افسردگی در میان بستگان ،به ویژه بستگان درجه یک

۳-سابقه افسردگی پس از زایمان (در زایمانهای قبلی)

۴-سابقه اندوه شدید در دوران بارداری

۵-سابقه تغییر خلق خفیف یا شدید پیش از قاعدگی

۶- بیتوجهی همسر و اطرافیان به زن باردار

۷- وحشتاز تولد نوزاد

۸-مشکلات ازدواج به ویژه مشکلات عاطفی و اقتصادی

۹- سنپایین مادر

۱۰-ازدواج به اجبار والدین و بی علاقگی به همسر

برای پیشگیری از اختلال های روانی در بارداری چه باید کرد؟

 

الف) آموزش مادر باردار و همسر وی در مورد:

 

• فیزیولوژی حاملگی،تغییرات فیزیولوژیکی(طبیعی)به هنگام بارداری و زایمان

• چگونگی روابط جنسی در بارداری

• چگونگی آماده کردن فرزند یا فرزندان خانواده برای پذیرش یک عضو جدید

• کاهش اضطراب های زن باردار از طریق آگاه سازی و افزایش اطلاعات و در صورت لزوم تعدیل و تغییر نگرش ها و باورهای نادرست که می تواند باعث اضطراب آنها شود.

 

 

تاثیرات بارداری بر سلامت روح و روان زنان

تاثیرات بارداری بر سلامت روح و روان زنان

ب) وظایف همسر در دوران بارداری:

 

• بارداری را بعنوان یک مرحله حساس زندگی مشترک شان پذیرفته و سعی کند اطلاعات علمی لازم در این خصوص را به دست آورد تا با آگاهی بتواند با تغییرات و بحران های این دوران مواجه شود.

• سعی در ایجاد محیط و فضایی امن و توام با آرامش و آسایش روانی و جسمانی برای زن داشته باشد.

• با ناراحتی های دوران بارداری زن مانند تهوع،استفراغ و غیره اظهار همدلی و همدردیکرده و در صورت بروز نشانه های ناراحت کننده و خطرناک با پزشک تماس بگیرد.

در انجام کارها و فعالیتهایی که تا آن زمان به عهده زن بوده ،همکاری و مشارکت کند تا زن احساس خستگی،ناتوانی و درماندگی نداشته باشد.

• سعی کند اضطراب،نگرانی ها،خیال پردازی های زن را درک کرده و با او همدلی و همفکری کند.

• با ناراحتی های دوران بارداری زن مانند تهوع،استفراغ و غیره اظهار همدلی و همدردیکرده و در صورت بروز نشانه های ناراحت کننده و خطرناک با پزشک تماس بگیرد.

• در انجام کارها و فعالیتهایی که تا آن زمان به عهده زن بوده ،همکاری و مشارکت کند تا زن احساس خستگی،ناتوانی و درماندگی نداشته باشد.

• سعی کند اضطراب،نگرانی ها،خیال پردازی های زن را درک کرده و با او همدلی و همفکری کند.

دو شیوه به عنوان رایج ترین و ثمربخش ترین شیوههای درمان افسردگی دوران بارداری و پس از زایمان مطرح اند:

 

الف)درمان از طریق صحبت کردن:

 

در این روش بیمار تنها با صحبت کردنروانکاو،روان شناس و یا مشاور(نه روان پزشک) به بیان مشکلات خود می پردازد و بابازگشایی احساس ها وعقده های درونی خود درمان می شود

ب)درمان دارویی:

 

بیمار با مراجعه به پزشک و مصرف داروها درمان می شود.
نکته: پزشکان معتقدند مصرف دارو در زنان باردار یا شیرده باید با دقت بیشتری همراه باشد و حتی المقدور بیمار با درمان غیر دارویی درمان گردد.

 

تاثیرات بارداری بر سلامت روح و روان زنان

همچنین بخوانید :

 

بوی بد واژن / علل بوی بد واژن / پیشگیری و درمان بوی بد واژن

سرطان سینه در مردان / علت سرطان سینه در مردان / کدام مردان بیشتر در معرض سرطان قرار میگیرند / تشخیص و درمان سرطان سینه در مردان

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “تاثیرات بارداری بر سلامت روح و روان زنان”قالب تفریحی