بیهوشی در سزارین / عوارض بیهوشی سزارین

مجموعه: دانستنی های زایمان تعداد بازدید: 16
بیهوشی در سزارین / عوارض بیهوشی سزارین

بیهوشی در سزارین / عوارض بیهوشی سزارین

بیهوشی در سزارین / عوارض بیهوشی سزارین

بیهوشی در سزارین / عوارض بیهوشی سزارین

بیهوشی مناسب برای سزارین

زمان سزارین با انتقال مادر باردار به اتاق عمل و آماده‌سازی وی برای زایمان فرا می‌رسد. یک متخصص بیهوشی خوش‌خلق و باحوصله که کاملا متوجه استرس و وضع روحی خاص مادر در چنین لحظاتی است، کنارش قرار می‌گیرد و از وی می‌پرسد چه شیوه‌ای را برای داشتن زایمانی بی‌درد انتخاب می‌کند؛ بیهوشی عمومی یا بی‌حسی از ناحیه نخاع؟

در اینجاست که ذهن مادر باردار درگیر دانسته‌هایی می‌شود که از این و آن شنیده است مبنی بر این که اپیدورال یا بی‌حسی نخاعی با عوارضی چون کمردرد‌های طولانی‌مدت پس از زایمان همراه است. بعلاوه ترس ناشی از تزریق نخاعی نیز منجر می‌شود بسیاری از بارداران با وجود تاکید متخصصان بیهوشی بر مزیت‌های اپیدورال بر بیهوشی عمومی از انجام آن طفره بروند.
اما اپیدورال نسبت به بیهوشی عمومی چه مزایا و معایبی دارد؟

مهم‌ترین مزایای اپیدورال نسبت به بیهوشی عمومی، نیاز نداشتن به لوله‌گذاری تراشه است که برای باز ماندن راه‌های هوایی از طریق بینی و دهان صورت می‌گیرد و شل‌کننده‌های عضلانی که قبل از بیهوشی عمومی حتما باید تزریق شود.

از عوارض و خطرات احتمالی این اقدامات در حین بیهوشی عمومی، احتمال بازگشت محتویات معده به داخل ریه به دلیل افزایش فشار رحم باردار روی معده واختلال در اکسیژن‌رسانی به مادر حین لوله‌گذاری تراشه و اثر آن بر جنین است.

برای بیھوشی در سزارین از دو روش استفاده می شود:

۱- بیھوشی جنرال یا عمومی
۲- بیھوشی ناحیه ای یا نخاعی (Regional Anesthesia)
۲٫۱ اپیدورال
۲٫۲ اسپاینال

معمولاً اگر به ھر علتی امکان استفاده از هر کدام از روش های بیهوشی رژیونال (نخاعی) وجود نداشته باشد، از روش بیھوشی عمومی استفاده می شود. البته برای بھتر شدن ھر دو روش جنرال و رژیونال و کاھش خطرات آنھا توجه به نکات زیر الزامی است:

۱- با شروع دردھای زایمان، باید از خوردن ھرگونه نوشیدنی یا خوراکی تا معاینه متخصص زنان و مشاوره با متخصص بیھوشی پرھیز گردد.

۲- در صورتی که سزارین از قبل تعیین گردیده است، حداقل زمان لازم جھت عدم مصرف مایعات شفاف نظیر آب، آب میوه ھای بدون قطعات میوه، چای و قھوه ۲ ساعت و جھت مواد غذایی ۶ تا ۸ ساعت می باشد.

۳- در صورت داشتن ھرگونه سابقه بیماری یا مصرف داروی خاص با متخصص بیھوشی مشورت گردد.

۴- در صورت مصرف زیاد الکل، سیگار و اعتیاد، آن را به متخصص بیھوشی گوشزد نمود.

۵- در صورت ھرگونه سابقه شخصی یا فامیلی، تجربه ناخوشایند بیھوشی از جمله تھوع، استفراغ ھای شدید و یا طولانی شدن زمان بیھوشی بعد از اتمام جراحی، می بایست متخصص بیھوشی را در جریان قرار داد.

عوارض بیهوشی 

– حالت تهوع و استفراغ : این مشکل هم در بیهوشی و هم در بیحسی وجود دارد.

– گلودرد: در مواردی است که بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته و به علت لوله ای است که در حین بیهوشی در درون نای بیمار قرار داده می شود. این درد ممکن است چند ساعت تا چند روز باقی بماند.

– احساس گیجی: به علت کاهش فشار خون و یا داروهای مورد استفاده ایجاد می شود.

– لرز: به علت داروهای بیهوشی یا به علت سرد ماندن بیمار در حین جراحی است. درمان آن با گرم کردن بیمار با حوله برقی است.

– سردرد: داروهای مصرف شده در حین جراحی، کاهش فشار خون، اضطراب و دیگر علل می توانند موجب سردرد شوند. سردرد شدید بعد از بیحسی بیشتر دیده می شود.

– خارش: به علت مصرف ضد دردهای مخدر به مقدار زیاد و یا به علت حساسیت به داروها ایجاد می شود.

– کمردرد: معمولا به علت دراز کشیدن به مدت طولانی بر روی تخت جراحی ایجاد می شود.

– گیجی و اختلال حافظه: بیشتر در افراد مسن و بعد از بیهوشی عمومی دیده می شود.

– عفونت ریه: بیشتر در افراد سیگاری دیده میشود. در بی حسی دیده نمی شود.

– اختلال ادراری: در مردان بیشتر بصورت عدم توانایی در ادرار کردن و در زنان بصورت بی اختیاری ادرار است. معمولا تا چند ساعت بعد از جراحی خوب می شود. در بی حسی دیده می شود.

– درد عضلانی: به علت استفاده از بعضی دارو ها در حین بیهوشی عمومی است.

عوارضی که کمتر شایع هستند

– سخت نفس کشیدن و کندی تنفس: بر اثر استفاده زیاد از داروهای مخدر برای کاهش درد بعد از عمل ایجاد می شود.

– آسیب به دندان، لب و زبان: این آسیب ها معمولا خفیف بوده و بصورت خونریزی های کوچک هستند و به علت فشار لوله تنفسی است که در حین بیهوشی عمومی برای بیمار استفاده می شود.

– کاملا بیهوش نشدن و آگاهی از اطراف در حین بیهوشی عمومی: این وضعیت در بعضی موارد ایجاد شده و با اینکه بیمار درد ندارد، ولی در حین بیهوشی کاملا به خواب نرفته و از اتفاقاتی که در اتاق عمل می افتد، آگاه است.

 

 

بیهوشی در سزارین / عوارض بیهوشی سزارین

 

زایمان آسان / نکاتی برای داشتن زایمان طبیعی راحت / راه های برای کاهش درد در حین زایمان

 

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “بیهوشی در سزارین / عوارض بیهوشی سزارین”قالب تفریحی