بیماری وبا / درمان وبا

مجموعه: درمان بیماری ها تعداد بازدید: 25
بیماری وبا / درمان وبا

بیماری وبا / درمان وبا

بیماری ویا:

وبا یک بیماری عفونی و واگیردار است که به گفته دکتر نسرین حاج سید جوادی کارشناس مرکز تحقیقات میکروبیولوژی موادغذایی انستیتو تحقیقات تغذیه ای ایران، در اثر تولید و تجمع سم باکتری ویبریو کلرا در روده انسان، نوعی بیماری حاد اسهالی بروز می‌کند که در اکثر موارد باعث از دست رفتن سریع آب و املاح بدن می‌شود و در صورتی که درمان نشود، باعث شوک و سرانجام مرگ می‌شود.

درمان بیماری وبا:

اکثر بیماران مبتلا به نوع التور را می‌توان تنها با تجویز محلول خوراکی (ORS) درمان کرد، در موارد شدیدتر، باید بیمار را بی‌درنگ به مراکز بهداشتی و درمانی جهت درمان با سرم و دارو انتقال داد. شناسایی سریع و درمان به موقع، اساس موفقیت در جلوگیری از انتشار بیماری وبا است.کشف ORS پیشرفت عمده و عملی در مبارزه با وبا و دیگر بیماری‌های اسهالی بوده است، به نحوی که استفاده از این محلول مرگ ناشی از وبا را از ۵۰ درصد به یک درصد کاهش داده است.نحوه استفاده از این محلول آن است که باید بسته‌های ORS را در یک لیتر آب آشامیدنی حل کرد. این محلول باید همه روزه به صورت تازه تهیه و در مدت ۲۴ ساعت مصرف شود و محلول نباید جوشانده شود، در مکان‌هایی که دسترسی به ORS مقدور نیست، می‌توان ۵ گرم نمک و ۲۰ گرم شکر را در یک لیتر آب آشامیدنی حل و استفاده کرد.

با درمان مناسب عوارض قابل برگشت است. اسهال وبایی خود محدوده شونده است بشرط آنكه دهیدراتاسیون درمان شود. اولین نشانه‌های بهبودی ظهور پیگمانهای صفراوی در مدفوع است.

مهمترین اقدام درمانی در وبا جایگزینی آب و الكترولیت است.

آنتی بیوتیك دوره بیماری را كوتاه می‌كند، احتمال دهیدراتاسیون شدید را كم می‌كند و دفع ارگانیزم از مدفوع را كاهش می‌دهد لذا آنتی بیوتیك هم توصیه می‌شود، هرچند برای درمان ضروری نیست.

بهترین مایع خوراكی جایگزین آب و الكترولیت در وبا = ORS

بهترین مایع تزریقی انتخابی در وبا = Ringer۰۳۹;s lactate

در هر لیتر رینگر لاكتات ۱۰ meq پتاسیم نیز اضافه میشود یا ترجیحاً از طریق خوراكی پتاسیم اضافی داده میشود.

بیماری وبا / درمان وبا

بیماری وبا / درمان وبا

بیماری وبا / درمان وبا

بیماری وبا / علل بیماری وبا / علائم بیماری وبا

بیماری وبا / پیشگیری از بیماری وبا

بیماری وبا / درمان وبا

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “بیماری وبا / درمان وبا”قالب تفریحی