انواع لوبیا / خواص هر کدام از انواع لوبیاها

مجموعه: خواص مواد تعداد بازدید: 50
انواع لوبیا / خواص هر کدام از انواع لوبیاها

انواع لوبیا / خواص هر کدام از انواع لوبیاها

انواع لوبیا / خواص هر کدام از انواع لوبیاها

انواع لوبیا / خواص هر کدام از انواع لوبیاها

انواع لوبیا / خواص هر کدام از انواع لوبیاها

لوبیا سفید

انواع لوبیا / خواص هر کدام از انواع لوبیاها

انواع لوبیا / خواص هر کدام از انواع لوبیاها

لوبیا سفید،‌ خوراکی محبوب آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها است! نتایج تحقیقات نشان داده است که مصرف منظم و به اندازه لوبیا سفید می‌تواند سطح کلسترول خون را پایین بیاورد و یک ماده ضدباکتری مناسب محسوب می‌شود.
به علاوه، لوبیا سفید بهترین منبع دریافت اسیدفولیک است و مواد مغذی موجود در آن می‌توانند رشد سلول‌های سرطانی را در بدن به تعویق بیندازند.

لوبیا قرمز

انواع لوبیا / خواص هر کدام از انواع لوبیاها

انواع لوبیا / خواص هر کدام از انواع لوبیاها

لوبیا قرمز که به خاطر شکل و شمایلش به آن لوبیای فلفلی یا لوبیای کلیوی هم می‌گویند، بومی نواحی شمالی کشور هند است. این لوبیا در بین آمریکایی‌ها طرفداران بسیاری دارد.
لوبیا قرمز هم مانند برخی از انواع لوبیاهای دیگر حاوی ماده مسمومیت‌زایی به نام فیتوهائماگلوتینین است که این ماده سمی، تنها با ۱۰ دقیقه جوشیدن از بین می‌رود. بهتر است شما برای از بین بردن این ماده سمی، لوبیا قرمز را به طور کامل و با دمای حداقل ۸۰ درجه سانتی‌گراد بجوشانید.
در ضمن هر ۱۰۰ گرم از لوبیای قرمز ۳۳۳ کیلوکالری انرژی دارد و این مقدار در مقایسه با سایر لوبیاها بیشترین رقم است.

خواص لوبیا قرمز و لوبیا سفید

– لوبيا باعث ازدياد شير مي‎گردد.
– لوبيا از رقيق شدن خون جلوگيري مي‎كند و مقاومت بدن را در مقابل بيماري‎هاي عفوني بالا مي‎برد.
– خوراك لوبيا باعث تقويت حافظه مي‎گردد.
– كساني كه كم خون هستند از خوراك لوبيا استفاده كنند.
– لوبيا را مي‎توان به جاي گوشت استفاده كرد.
– براي دفع سنگ مثانه ۲۰۰ گرم لوبيا سبز را در يك ليتر آب با كمي نمك پخته ميل شود ۳ روز متوالي به عنوان صبحانه ناشتا ميل شود.
– كساني كه خام گياه‎خوار هستند هيچ وقت از جوانه خام لوبيا استفاده نكنند زيرا سمي است، زيرا در لوبياي خام ماده سمي اسيد سيانيدريك توليد مي‎شود كه در اثر طبخ اين ماده از بين مي‎رود.
– خوردن خوراك لوبيا باعث صاف شدن صدا مي‎شود.
– كساني كه زياد سفيدپوست هستند مي‎توانند لعاب لوبيا را به پوست خود بمالند و آن گاه در معرض آفتاب قرار گيرند تا پوست برنزه شود.
– يك ضماد خوب براي سوختگي لوبيا را بپزيد سپس نرم كنيد به صورت ضماد روي سوختگي بگذاريد.
– شب‎ها لوبيا كم بخوريد چون توليد نفخ مي‎كند و باعث خواب‎هاي پريشان مي‎شود.
– خوردن لوبيا به خاطر ماده اينوزيت آن باعث جلوگيري از ريزش مو مي‎شود.
– يك خوراك خوشمزه و مقوي با لوبيا: ابتدا شب قبل لوبيا را خيس كرده روز بعد پاچه گوسفند را با حرارت ملايم پخته كمي پياز داغ به آن اضافه نموده سپس لوبياها را داخل آب بپزيد از ادويه‎هايي چون دارچين، زنجبيل، فلفل سياه، نمك و كمي ريشه جو استفاده كنيد. اين غذا براي كساني كه زانو درد هستند بسيار مفيد مي‎باشد و همچنين باعث ازدياد مني مي‎گردد.
– لوبيا داراي انسولين گياهي مي‎باشد.
– مادراني كه در دوران بارداري و دوران شيردهي در غذاي خود لوبيا را قرار مي‎دهند باعث بلندشدن قد كودك مي‎گردد.
– لوبيا ضد سوداست.
– كساني كه سكته مغزي كرده‎اند در غذاي خود لوبيا را قرار دهند.
– خوراك لوبيا فشارخون را پايين مي‎آورد.
– خوردن لوبيا از سرطان مخصوصاً سرطان سينه جلوگيري مي‎كند.
– كساني كه مبتلا به اگزما شده‎اند لوبيا را در برنامه غذايي خود قرار دهند.
– كساني كه ديابت دارند نبايد لوبيا را شب قبل خيس كنند سپس پخته كنند به طور كلي هيچ يك از بقولات را قبلاً خيس نكنند.
– كساني كه افسرده هستند از خوراك لوبيا استفاده كنند.
– براي پايين آوردن قندخون مي‎توان از غلاف لوبيا استفاده كرد بدين صورت كه غلاف سبز لوبيا را جوشانده و آب آن را نوشيده يا مانند سبزي‎‎ها پخته و ميل كنند.
– خوراك لوبيا باعث كم شدن كلسترول خون مي‎گردد.
– كساني كه سرماخورده‎اند مي‎توانند يك وعده غذاي خود را به خوراك لوبيا اختصاص دهند.
– لوبياي سفيد براي افرادي كه كارهاي فكري دارند بسيار مفيد است.
– خوردن سوپ لوبيا درمانگر ورم اندام‎ها يا خيز عمومي بدن مي‎باشد.
– براي پاك كردن خونروي خانم‎ها بعد از زايمان و اخراج جنين مرده و اخراج جفت زنان زائيده بايد لوبيا را پخته و در آب آن لوبيا بنشيند و مقداري از آب لوبيا را شيرين نموده ميل كنند.
– لوبياي چشم بلبلي، يك نوع لوبيايي است كه فعلاً مصرفش در ايران بسيار كم شده است و چه خوب است كه از اين لوبيا كه حاوي پروتئين، چربي، قند، كلسيم، آهن، ويتامين‎هاي PP، B۶ ، B۱ ، A مي‎باشد استفاده گردد.
– يكي از روش‎هايي كه مي‎توان معمول كرد براي استفاده‎اش اين است كه ابتدا لوبيا را پخته سپس برنج را به آن افزوده و ميل شود به عبارت ديگر مانند عدس پلو است كه به جاي عدس از اين لوبيا استفاده كنيد.
– خوردن جوشانده لوبيا براي دانه‎هاي جلدي مؤثر است. ۱۰۰ گرم در ۲۰۰ سي‎سي آب پخته با كمي نمك پخته و ميل شود.
– كساني كه بيماري قند دارند سعي كنند از خوردن كنسرو لوبيا خودداري كنند.

مضرات :‏

لوبیا به علت داشتن پروتئین برای شخصی که مبتلا به بیماری نقرس بوده و اسید اوریک خونشان بالاست مناسب نیست. ضمنا ‏لوبیا به دلیل اینکه گاز زیادی در معده و روده تولید می‌کند باید به مقدار کم استفاده شود و همچنین با طریقه پخت مناسب آن را ‏قابل هضم کرد‎.‎

لوبیا قرمز و گروه خون : مصرف لوبیا قرمز برای دارندگان گروه خون B سودمند، و برای سه گروه خونی دیگر مضر میباشد.

لوبیاچیتی

انواع لوبیا / خواص هر کدام از انواع لوبیاها

انواع لوبیا / خواص هر کدام از انواع لوبیاها

لوبیاچیتی که به آن لوبیای رومی هم می‌گویند، یکی از محبوب‌ترین لوبیاها در بین ایتالیایی‌ها، پرتغالی‌ها و ترکیه‌ای‌ها است.
خیلی‌ها معتقدند که طعم این لوبیا نسبت به لوبیای سفید و حتی قرمز بهتر است و با خوردن آن کمتر دچار نفخ می‌شوند اما هنوز شواهدی که نشان بدهند کدام یک از انواع لوبیاها نفاخ تر هستند به دست نیامده است. آمینواسید فراوان موجود در لوبیاچیتی آن را به یک منبع خوب و عالی برای دریافت پروتئین و جایگزین مناسبی برای انواع گوشت‌ها تبدیل کرده است. بنابراین، شما می‌توانید گاهی هم از این نوع لوبیا به جای گوشت در برنامه‌ غذایی‌تان کمک بگیرید! یادتان باشد که لوبیای چیتی از نظر مقدار فیبر بر سایر لوبیاها برتری دارد.

خواص لوبیا چیتی

یک فنجان لوبیای چیتی یا ۱۹۳ گرم از آن ۶۷۰ کالری دارد که از این میزان، ۲۱ کالری آن به چربی، ۴۸۳ کالری از آن به کربوهیدرات موجود در لوبیا و ۱۶۵ کالری به پروتئین موجود در آن اختصاص دارد.

این ماده غذایی فاقد کلسترول بوده و قند موجود در آن در مقایسه با انواع لوبیا کمتر است. لوبیا چیتی به دلیل داشتن پروتئین فراوان، منبع غذایی مفیدی برای تأمین پروتئین روزانه و پیشگیری از ابتلا به اختلالات کلیوی و پوکی استخوان به شمار می‌رود.

گفتنی است میزان پروتئین موجود در این نوع لوبیا از انواع دیگر آن بیشتر است.

این ماده غذایی منبع مناسبی از ویتامین «ث» بوده، همچنین میزان کلسیم، آهن، سدیم و پتاسیم موجود در این نوع لوبیا قابل توجه است.

تیامین، منیزیم، نیاسین و فسفر از جمله مواد معدنی موجود در این لوبیا است. قرار دادن میان‌وعده‌های غذایی حاوی لوبیا چیتی در پیشگیری از سرطان روده بزرگ نقش مهمی دارد.

اکثر مواد غذایی بویژه مواد غذایی پرچرب سبب افزایش هورمون لپتین در خون می‌شود.
تحقیقات نشان می‌دهد این هورمون نقش مهمی در افزایش اشتها و ابتلا به اضافه وزن دارد.

این در حالی است که رژیم غذایی حاوی لوبیا چیتی باعث ترشح حداقل میزان لپتین در خون شده و از ابتلا به چاقی ناشی از افزایش اشتها پیشگیری می‌کند.

مضرات لوبیا چیتی

با توجه به موضوع خواص لوبیا چیتی برای درمان بیماری های مختلف و مهمترین خواص آن برای سلامت مو و پوست باید به این نکه توجه کنید که مصرف آن باید به اندازه متعادل باشد. مصرف زیاد لوبیا چیتی باعث دیدن خواب های پریشان شده و همچنین این ماده غذایی نفخ آور و دیر هضم است.

خاصیت های درمانی لوبیا چیتی

اگر قصد دارید تا این لوبیا ها را بپزید تا بتوانید از خواص لوبیا چیتی بهره ببرید بهتر است قبل از پختن آن ها را برای ۸ ساعت بخیسانید. بدین صورت لوبیا چیتی سریع تر پخته می شود. همچننی می توانید برای دقایقی آن ها را بجوشانید و سپس ۲ ساعت صبر کرده و پس از انجام این مراحل آن ها را بپزید. سپس شما قادر خواهید بود غذاهای مختلف و خوشمزه را با استفاده از این نوع لوبیا تهیه کنید. شما دوستان عزیز و همراهان گرامی در صورت تمایل کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با خواص دیگر حبوبات می توانید به بخش خواص حبوبات رجوع کنید.

لوبیا عروس

انواع لوبیا / خواص هر کدام از انواع لوبیاها

انواع لوبیا / خواص هر کدام از انواع لوبیاها

لوبیا عروس از نمونه لوبیایی است که ظاهر جذاب و دانه های درشت تری به نسبت لوبیاهای دیگر دارد. خواصی که این محصول دارد را می توان با خواص انواع لوبیا مشترک دانست.
منبعی برای جذب پروتئین، انواع ویتامین ها و سایر مواد مغذی است که بدن انسان به تک تک آن ها نیاز دارد.

تفاوت لوبیا عروس با سایر لوبیا

در خواص این محصول با سایر لوبیاها، تفاوت های محدودی دیده می شود که شاید بتوان از آن ها چشم پوشی کرده و خواص آن را با دیگر انواع لوبیا برابر دانست. تفاوت عمده لوبیا عروس با سایر محصولات مشابه، در ظاهر این لوبیا است.
رنگبندی مناسب به همراه درشت بودن دانه های آن تفاوتی است که با دیگر محصولات دارد.

موارد مصرف لوبیا عروس

امروزه تنوع در مواد غذایی به گونه ای است که هر کس می تواند بسته به خلاقیت خود، این محصولات را استفاده نماید. لوبیا عروس به دلیل ظاهری که دارد، بیشتر مورد تزئینی داشته و در هتل های مجلل، از آن به عنوان مواد تزئینی در کنار سالادهای مختلف و سایر مواد استفاده نمود.

لوبیا سیاه

انواع لوبیا / خواص هر کدام از انواع لوبیاها

انواع لوبیا / خواص هر کدام از انواع لوبیاها

طعم لوبیا سیاه، طعمی بین گوشت قرمز و قارچ خوراکی است که این طعم منحصر به فرد، باعث محبوبیت این نوع لوبیا در میان بسیاری از افراد در کشورهای جنوبی قاره آمریکا مانند برزیل و مکزیک شده است!
مردم کوبا و آمریکای شمالی بیشتر از این لوبیا برای تهیه سوپ‌های رسمی‌شان استفاده می‌کنند و گاهی آن را به صورت پخته و به عنوان وعده صبحانه یا حتی شام، مصرف می‌کنند.
لوبیای سیاه یکی از غنی‌ترین منابع دریافت انواع آنتی‌اکسیدان‌ها است و از این نظر یک ماده غذایی ضدسرطان محسوب می‌شود. یادتان باشد که این لوبیا از نظر مقدار اسیدفولیک بر دیگر لوبیاها برتری دارد.

خواص لوبیا سیاه

لوبیای سیاه منبع غنی پروتئین گیاهی است

لوبیای سیاه مانند سایر لوبیاها، برای افرادی که گیاهخوار هستند بسیار خوب است. این رژیم های غذایی بر اساس گیاهان بوده و معمولا پروتئین کافی برای بهترین عملکرد بدن را ندارند. اما اگر همراه با غلات سبوس دار مانند برنج قهوه ای و لوبیای سیاه باشند، پروتئین کافی که اسیدهای آمینه موردنیاز بدنتان برای حفظ عضلات را تأمین می کنند در اختیارتان می گذارند. حفظ توده عضلانی، بخشی از سلامت عمومی است.

لوبیای سیاه برای داشتن عضلات و مفاصل و استخوان های سالم مفید است

پروتئین موجود در لوبیای سیاه و سایر بنشن ها، برای ساختن توده عضلانی عالی بوده و به شما کمک می کند بدون چربی اشباع و کالری اضافی گوشت، عضله بسازید. لوبیای سیاه برای استخوان هم مفید است زیرا کلسیم بالایی دارد: با افزایش سن، داشتن تغذیه سرشار از کلسیم می تواند از بیماری هایی چون پوکی استخوان پیشگیری نماید. لوبیای سیاه به دلیل دارا بودن اسیدهای چرب امگا ۳، می تواند به کاهش التهاب در سراسر بدن کمک کرده و برای بیماری هایی که سبب درد مفاصل و ناتوانی در حرکت می شوند، مانند آرتریت، مفید است.

لوبیای سیاه می تواند گوارشتان را بهتر کند

سوزش سردل، ناراحتی معده و یبوست مشکلات متداول و شایع در کشورهایی هستند که بیشتر افراد از غذاهای فرآوری شده که معمولاً فیبر پایینی دارند مصرف می کنند. انواع لوبیا، منابع غنی فیبر محسوب می شوند. فیبر یکی از بهترین چیزها در سیستم گوارش است: بسیاری از سموم یا سایر مواد مضر را از بدن دفع کرده و به بدنتان کمک می کند غذا را در فرایند گوارش راحت تر حرکت دهد، در نتیجه احتمال یبوست بسیار کمتر می شود.

معروف است که بنشن و انواع لوبیا باعث نفخ می شوند. اما اگر آن ها را در طول شب به خوبی بخیسانید و سپس آب آن را دور ریخته و در آب تازه بپزید، تا حدود زیادی می توانید احتمال نفخ را کاهش دهید.

لوبیای سیاه ریسک سرطان را کاهش می دهد

سرطان، علت مرگ و میرهای زیادی در سراسر دنیاست. اما با انتخاب های درست تغذیه ای می توان احتمال بروز این بیماری را کاهش داد. لوبیاها، بخش بزرگی از تغذیه ضدسرطان را تشکیل می دهند؛ زیرا حاوی ۸ نوع گوناگون از فلاوونیدها می باشند. فلاوونیدها ترکیبات گیاهی هستند که مطالعات نشان داده تشکیل رادیکال های آزاد را که باعث تغییرات سلولی شده و ریسک سرطان را بالا می برند، کاهش می دهد. همچینن چون لوبیاها فیبر بالایی دارند، می توانند از ابتلا به سرطان روده بزرگ پیشگیری کنند.

لوبیا چشم بلبلی

انواع لوبیا / خواص هر کدام از انواع لوبیاها

انواع لوبیا / خواص هر کدام از انواع لوبیاها

این لوبیا یکی از قدیمی‌ترین انواع لوبیاها است که بسیاری از مردم دنیا آن را به صورت پخته یا همراه با برنج در شب سال نوی خود می‌خورند و اعتقاد دارند که خوردن لوبیا چشم‌ بلبلی در شب سال نو می‌تواند برای آن‌ها شانس و خوشبختی بیاورد!
معمولاً محصول لوبیا چشم‌ بلبلی در معرض آفت‌ها و حشره‌ها و بیماری‌ها قرار نمی‌گیرد و به‌ همین ‌خاطر از شر سم‌پاشی و ترکیب‌های آفت‌کش در امان می‌ماند و از این نظر می‌تواند گزینه مناسب و سالمی برای تهیه غذاهای شما باشد.
این نوع لوبیا بیشتر در کشورهای آسیایی کشت می‌شود و از قرن ۱۷ به بعد، کشت آن در مناطق جنوبی قاره آمریکا هم آغاز شد. در ضمن لوبیای چشم بلبلی بیشترین مقدار پروتئین را در میان گروه لوبیاها دارد.

خواص لوبیا چشم بلبلی

لوبیا چشم بلبلی ارزش غذایی بالایی دارد و منبع عالی کلسیم، ویتامین A و فولات است.

به نوشته سایت «ehow» لوبیا چشم بلبلی کم چرب و بدون کلسترول و حاوی سدیم است.

*فیبر غنی موجود در آن، به کاهش وزن کمک می‌کند.

*فیبر به سیستم گوارشی نظم می‌بخشد و مانع یبوست و جذب کلسترول می‌شود. از این رو احتمال خطر بروز بیماری قلبی را کاهش می‌دهد.

*پتاسیم موجود در آن، برای سلامت عضله و استخوان مفید است.

*منبع عالی پروتئین است و افراد گیاه‌خوار می‌توانند آن را جایگزین گوشت کنند. پروتئین برای حفظ سلامت عضله، پوست، مو و ناخن بسیار مفید است.

*پروتئین باعث رشد سلول‌ها می‌شود و در بدن انرژی تولید می‌کند.

*روی موجود در این نوع لوبیا، برای عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن تولید پروتئین، درمان زخم و تکثیر سلول‌ها لازم است.

*از آن جا که منبع عالی آهن است، مصرف آن به افراد مبتلا به کم خونی توصیه می‌شود.

*مانع بروز پوکی‌استخوان و برخی انواع سرطان می‌شود.

*فیبر قابل حل در آن برای بیماران دیابتی مفید است زیرا با کاهش دادن میزان جذب کربوهیدرات، میزان قند خون را حفظ می‌کند.

*ویتامین C آن در جذب آهن گیاهی به بدن کمک می‌کند.

 

انواع لوبیا / خواص هر کدام از انواع لوبیاها

 

خواص عدس / فواید مصرف عدس

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “انواع لوبیا / خواص هر کدام از انواع لوبیاها”قالب تفریحی