انواع جراحی سرطان پستان / تغذیه ی بعد از جراحی / مراقبت های بعد از جراحی 

مجموعه: جراحی تعداد بازدید: 25
انواع جراحی سرطان پستان / تغذیه ی بعد از جراحی / مراقبت های بعد از جراحی 

انواع جراحی سرطان پستان / تغذیه ی بعد از جراحی / مراقبت های بعد از جراحی

 

انواع جراحی سرطان پستان

دو نوع جراحی برای سرطان پستان وجود دارد:

نوع لامپکتومی
نوع ماستکتومی

جراحی لامپکتومی

لامپکتومی (lumpectomy)به نوعی برداشتن سرطان پستان و میزانی از بافت اطراف غدد سرطانی. جراح همچنین ممکن است بخشی از غدد لنفاوی زیر بغل را هم بردارد تا معلوم شود سرطان گسترش یافته است یا نه. غدد لنفاوی لوبیا شکل زیر بغل (غدد لنفاوی بغلی هم خوانده می شود) از رگهای لنفاوی کشیده می شوند. از بالای بازو، بخش بزرگ پستان، گردن و زیر بغل. گاهی سرطان پستان در این غدد لنفاوی پخش می شود و وارد سیستم لنفاوی می گردد و به بخش های دیگر بدن نیز گسترش میابد. اغلب بعد از لامپکتومی، پرتودرمانی پیشنهاد می شود تا سلول های سرطانی که در فرایند لامپکتومی برداشته نشدند، از بین بروند.

جراحی ماستکتومی

ماستکتومی جزئی(موضعی) (partial (segmental) mastectomy)، به برداشتن سرطان پستان و قسمت بزرگی از بافت پستان در اطراف ناحیه سرطان، اطلاق می شود (بخشی که در طی جراحی برداشته می شود به رنگ سبز دیده می شود). جراح همچنین ممکن است بخش بالای ماهیچه های سینه، جایی زیر تومور سرطانی و تعدادی از غدد لنفاوی را نیز بردارد. غدد لنفاوی لوبیا شکل زیر بغل (غدد لنفاوی بغلی هم خوانده می شود) از رگهای لنفاوی کشیده می شوند. از بالای بازو، بخش بزرگ پستان، گردن و زیر بغل. گاهی سرطان پستان در این غدد لنفاوی پخش می شود و وارد سیستم لنفاوی می گردد و به بخش های دیگر بدن نیز گسترش میابد. اغلب بعد از لامپکتومی، پرتودرمانی پیشنهاد می شود تا سلول های سرطانی که در فرایند ماستکتومی برداشته نشدند، از بین بروند.

اگر زنی از مدل جراحی با حفاظت پستان استفاده نکند، یقینا از ماستکتومی(برداشت و تخلیه کامل پستان) بایست بهره گیرد. پزشک تحت شرایط زیر ماستکتومی را بهترین شیوه درمان و جراحی می شمارد:

اگر سرطان به بخش های دیگر بافت پستان گسترش یافته یا غدد لنفاوی زیر بغل را درگیر کرده است.
اگر بیمار تا حالا تحت پرتودرمانی پستان درگیر قرار گرفته است.
اگر دو ناحیه یا بیشتر در یک پستان درگیر سرطان شده و آن نواحی از یکدیگر دور هستند بطوریکه نمی توان با حفظ ظاهر مساعد در طی یک عمل جراحی سرطان را خارج کرد.
هنگامی که پستان آنقدر کوچک است که امکان لامپکتومی وجود ندارد و شکل پستان را نازیبا می کند.

روش‌های جراحی جدید چه تفاوت‌هایی با روش‌های جراحی قدیمی دارد؟
تقریبا تا ۴۰ سال قبل در دنیا، برای درمان توده‌های بدخیم پستانی، تمام بافت پستان، عضلات زیر آن و غدد لنفاوی اطراف (زیر بغل) تخلیه می‌شد. تخلیه کل بافت پستان نقص عضوی آشکار در بدن ایجاد می‌کرد، خارج‌کردن تعداد زیاد غددلنفاوی زیر بغل هم روش پرعارضه‌ای بود که به ناچار برای بیماران مبتلا به سرطان پستان به‌کار می‌رفت. این مشکلات در بیماران، پزشکان را واداشت تا برای محدودتر کردن جراحی تلاش کنند. در روش جدید که امروزه به روش استانداردی تبدیل شده، تا حد امکان بافت سالم پستان و غدد لنفاوی غیرآلوده به سرطان حفظ می‌شود.

تغذیه ی بعد از جراحی سرطان پستان

تغذیه برای کاهش علائم بعد از جراحی سرطان پستان

تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحی شایع است. و این علائم بعد از شیمی درمانی یا پرتو بیشتر رایج است. سایر علائم پس از عمل جراحی شامل از دست دادن اشتها و میل به غذا خوردن می باشد و ” سندرم تلف شدن ” هنگامی است که بدن شما با کمبود تغذیه ضعیف شود. که اغلب با از دست دادن وزن و ضعف همراه است.
در اینجا برخی از روش های کاهش علائم تهوع پس از درمان سرطان پستان عبارتند از:
چند وعده ی غذای کوچکتر در طول روز به جای سه وعده غذای بزرگ مصرف کنید.
سعی کنید پروتئین، ماست و نوشیدنی های مایع پروتئینی به جای غذاهای جامد مصرف کنید.
سوپ ساده، مانند مرغ با سبزیجات و آبگوشت مصرف کنید.

تغذیه برای شفای سرطان پستان

تغذیه خوب کمک می کند تا شما از سرطان بهبود یابید. پس از عمل جراحی سرطان پستان، بدن شما برای تعمیر سلول، مبارزه با عفونت و التیام محل برش زخم، نیاز به پروتئین بیش از حد معمول دارد. پس از عمل جراحی، پروتئین خود را بدون هیچ گونه نگرانی در مورد کالری افزایش دهید. این کمک خواهد کرد تا زخم شما التیام یابد و برای برگشتن به حالت اول خود قدرت پیدا نمایید. در اینجا برخی از راه ها برای دریافت پروتئین بیشتر عبارتند از:
پودر پروتئین یا شیر خشک به وعده های غذایی اضافه کنید
پنیر رنده شده به سبزیجات، سیب زمینی، برنج و سالاد اضافه کنید.
تنقلات با پروتئین بالا مانند بادام، بادام زمینی و پنیر بخورید.

تغذیه برای کمک به جلوگیری از عود سرطان پستان

فیتوکمیکال مواد مغذی موجود در گیاهان می باشد. برخی از فیتوها برای منافع مبارزه با سرطان و توانایی برای جلوگیری از سرطان در آینده را مورد مطالعه قرار گرفته است.
سویا. سویا حاوی فیتواستروژن است. این مواد مغذی شبیه به استروژن در بدن شما است. سویا، توفو، شیر سویا و سوپ میسو حاوی فیتواستروژن هستند. بعضی از محققان فکر می کنند که می تواند به محافظت در برابر نوع سرطان پستان که بستگی به استروژن برای رشد آن دارد کمک کند. از دکتر خود بپرسید که آیا خوردن یک تا سه وعده غذاهای حاوی سویا در روز به شما کمک می کند. این امکان وجود دارد که ممکن است با هورمون درمانی و یا برخی از درمان های دیگر تداخل داشته باشد.
آنتی اکسیدان ها: بسیاری از سبزیجات، میوه ها، آجیل و غیره از غذاهای حاوی آنتی اکسیدان ها هستند غذاهای با آنتی اکسیدان ها شامل کلم بروکلی، جگر و انبه است آنتی اکسیدان ها سلول های شما را از آسیب محافظت می کند شما باید یک رژیم غذایی متعادل با انواع غذاهای تازه برای دریافت آنتی اکسیدان ها بخورید این بهتر از مصرف مقدار زیادی از مکمل است.
بتا – کاروتن: هویج، زردآلو، سیب زمینی شیرین و دیگر میوه ها و سبزیجات نارنجی رنگ دارای بتا – کاروتن است برخی از مطالعات نشان می دهد که یک رژیم غذایی با غذاهای غنی از بتا -کاروتن ممکن است خطر مرگ ناشی از سرطان پستان را کاهش دهد.
لیکوپن: لیکوپن با رنگ قرمز در گوجه فرنگی و صورتی در گریپ فروت صورتی وجود دارد همچنین ممکن است به جلوگیری از عود سرطان پستان کمک کند.

مراقبت های بعد از جراحی سرطان پستان

مراقب زخم ناشی از جراحی باشید

اگر دوره درمانی برای یک بیمار سرطانی را بخواهیم از انجام عمل جراحی تا رسیدن به مرحله کنترل و درمان کامل بیماری مرور کنیم باید به مراقبت‌های اولیه از نظر مراقبت از زخم و پانسمان اشاره کنیم که دکتر مطلق در گفت‌و‌گو با جام‌جم در این باره تاکید می‌کند: پس از جراحی لازم است بیمار به قرمزی یا درد غیر‌معمول در ناحیه جراحی توجه کند. همچنین داشتن ترشح چرکی یا خون‌آلود هم مهم است. مصرف مسکن برای بهبود درد اگر ممنوعیت دیگری وجود نداشته باشد، اشکالی ندارد. البته احتمال بروز عفونت پس از ماستکتومی (عمل جراحی برداشتن پستان) نیز وجود دارد که درد، قرمزی، ترشح چرکی و دردهای سوزشی از نشانه‌های آن است.

غذاهای پروتئینی مصرف کنید

خوشبختانه محدودیت خاصی برای فعالیت جسمی بیمار مبتلا به سرطان پستان پس از جراحی وجود ندارد و اتفاقا فعالیت‌های معمول باید ادامه داشته باشد.

اما به گفته دکتر مطلق، رعایت نکاتی در رژیم غذایی این بیماران بسیار پراهمیت است. ازجمله آن‌که مصرف غذاهای پرپروتئین می‌تواند به ترمیم زخم بیماران کمک کند. از سوی دیگر، بیماران باید حتما قبل از انجام مراحل درمانی که می‌تواند شیمی‌درمانی یا پرتو‌درمانی باشد باید چیزی بخورند.

این آنکولوژیست با تاکید بر این‌که بیماران با صرف یک غذای سبک، عوارض شیمی‌درمانی و پرتو‌درمانی را بهتر تحمل می‌کنند، می‌افزاید: ممکن است بیماران طی شیمی‌درمانی خسته شوند. خستگی و کمبود انرژی امری متداول طی این روش درمانی است. بر این اساس، داشتن یک رژیم غذایی حاوی پروتئین یعنی انواع گوشت، شیر، تخم‌مرغ، حبوبات، عدس و دیگر حبوبات برای ارتقای سطح انرژی بیمار لازم است.

مقابله با خستگی و کم‌اشتهایی

یکی از آسیب‌زننده‌ترین عوارض ناشی از درمان‌های سرطان، کاهش انرژی بیمار است که آنکولوژیست‌‌‌ها راهکارهایی را برای کاهش آن توصیه می‌کنند. بر این اساس بیماران سرطانی طی دوره درمان باید فعالیت‌هایی را که انرژی زیادی می‌برد، زمانی انجام دهند که بیشترین انرژی را دارند و میزان استراحت و فعالیت‌شان باید متعادل باشد. اگر عوارض جانبی درمان‌ها، غذاخوردن را برای بیمار دشوار می‌کند، خیلی به خود سخت نگیرند و سعی کنند غذاهایی سبک را در وعده‌های بیشتری مصرف کرده و کمتر غذاهای چرب یا سرخ‌کرده استفاده کنند، چون هضم آنها دشوارتر است. همچنین دست‌کم هشت لیوان آب و مایعات در طول روز استفاده کنند.

رعایت رژیم غذایی پس از دوره درمانی

فراموش نکنید طی دوره درمان سختگیری چندانی برای کنترل وزن یک بیمار سرطانی وجود ندارد، اما پس از پایان درمان، توصیه‌های مهم همان‌هایی است که به افراد غیربیمار نیز گفته می‌شود؛ مانند خوردن روزانه پنج سهم از سبزی‌ها و میوه‌ها، استفاده از غلات کامل، محدود‌کردن مصرف قندهای ساده مانند قند، شکر، مربا، شیرینی، شکلات و نمک، محدود کردن مصرف گوشت‌های قرمز بخصوص گوشت‌های پرچرب و فرآوری شده و پرهیز از مصرف الکل.

پوشیدن لباس راحت

به گفته دکتر مطلق، در بیماران مبتلا به سرطان پستان که فقط بخشی از عضو در طول درمان برداشته شده، نیازی به استفاده از پروتز نباشد، اما در مواردی که کل پستان برداشته شده باشد، با توجه به زمان لازم برای ترمیم زخم ناحیه، حداقل یک ماه زمان نیاز است. همچنین طی دوره رادیوتراپی، با توجه به حساسیت پوست ناحیه باید از پوشیدن لباس زیر و پروتز خودداری کرد و لباس‌های نخی پوشید.

جلوگیری از ورم دست‌ها با ورزش هوازی

ورم دست‌ها و تحلیل‌رفتن توده عضلانی در نواحی جراحی‌شده از عوارض ناراحت‌کننده پس از درمان و جراحی سرطان پستان است. به همین علت، دکتر مطلق بر دو اقدام مهم برای بازتوانی پس از جراحی سرطان پستان تاکید می‌کند: ورزش‌های هوازی حتی از روز پس از جراحی نیز باید آغاز شود، زیرا زنانی که تحت شیمی‌درمانی قرار می‌گیرند، کاهش سریع توده عضلانی و جایگزینی آن با بافت چربی را تجربه می‌کنند که این موضوع به چاقی منتهی می‌شود.

این متخصص بر انجام ورزش‌های کششی به عنوان اقدام ضروری دوم تاکید می‌کند و می‌افزاید: بعد از جراحی پستان، خانم‌ها معمولا سفتی بدن، ضخیم‌شدن پوست و عضلات، نداشتن تعادل عضلانی و کاهش میزان دامنه حرکت در مفاصل، بخصوص در شانه سمتی که پستان برداشته شده است، تجربه می‌کنند. همچنین نداشتن فعالیت بعد از جراحی و ماندن در وضعیت‌های خاص موجب کوتاه شدن عضلات و تاندون‌ها می‌شود. ورزش‌های کششی این اثرات جانبی را به حداقل می‌رساند و انعطاف‌پذیری عضلات را دوباره بازمی‌گرداند. بهترین حرکت‌های کششی که در هفته اول بعد از جراحی کمک‌کننده است،دو حرکت ورزشی ساده است که در آن باید دست‌ها را به دیوار گذاشته و حرکاتی مانند بالا رفتن از دیوار با دست و از روبه‌رو همین حرکت را از پهلو انجام داد.

بارداری؛ ۳ سال پس از درمان

شاید سوال بسیاری این باشد که اقدام برای بچه‌دارشدن در بیماران مبتلا به سرطان پستان که یائسه نشده‌اند از چه زمانی پس از درمان می‌تواند صورت بگیرد؟

دکتر مطلق در پاسخ می‌گوید: از آنجا که بیشتر موارد عود طی سه سال اول پس از درمان رخ می‌دهد و بارداری در شناسایی عود و درمان آن مشکل ایجاد می‌کند، بهتر است دست‌کم سه سال پس از پایان درمان اقدام به بارداری شود.

ویزیت و معاینه منظم

متخصصان تاکید می‌کنند پس از پایان درمان سرطان پستان، صرف‌نظر از داشتن یا نداشتن علامتی که نشانه بیماری باشد، بیماران باید به طور منظم ویزیت و معاینه شوند. این معاینات باید طی دو سال اول هر سه ماه و طی سه سال بعدی هر شش ماه و سپس سالانه صورت بگیرد. همچنین طی این مدت اگر بیمار توده‌ای در ناحیه پستان پیدا کند یا دچار درد مشکوک در ناحیه استخوان‌ها شود، باید زودتر به پزشک معالجش مراجعه کند.

انواع جراحی سرطان پستان / تغذیه ی بعد از جراحی / مراقبت های بعد از جراحی 

انواع جراحی سرطان پستان / تغذیه ی بعد از جراحی / مراقبت های بعد از جراحی

انواع جراحی سرطان پستان / تغذیه ی بعد از جراحی / مراقبت های بعد از جراحی 

عمل جراحی لیزیک چیست /آیا انجام این عمل مفید است / عوارض عمل لیزیک

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “انواع جراحی سرطان پستان / تغذیه ی بعد از جراحی / مراقبت های بعد از جراحی ”قالب تفریحی