اسیدآمینه / عوارض کمبود اسیدآمینه / مواد غذایی سرشار از اسیدآمینه

مجموعه: انواع ویتامین ها و پروتئین, ویتامین ها و مکمل ها تعداد بازدید: 17
اسیدآمینه / عوارض کمبود اسیدآمینه / مواد غذایی سرشار از اسیدآمینه

اسیدآمینه / عوارض کمبود اسیدآمینه / مواد غذایی سرشار از اسیدآمینه

اسید آمینه چیست؟

بیست درصد از بدن انسان از پروتئین ساخته شده است. پروتئین نقش مهمی در غالب فرآیندهای بیولوژیکی بازی می کند. و اسید آمینه بلوک های ساختمان این پروتئین ها می باشد.

بخش بزرگی از سلول های ما، عضلات و بافت است؛ که از اسیدهای آمینه ساخته شده است، این بدین معنی است که انجام بسیاری از عملکردهای مهم بدن به ساختار این ماده بستگی دارد. اسید آمینه همچنین نقش کلیدی در حمل و ذخیره سازی مواد غذایی بازی می کند. اسیدهای آمینه همچنین بر روی عملکرد اندام، غدد، تاندون ها و عروق تاثیر گذارند. علاوه بر این برای التیام زخم ها و ترمیم بافت، به خصوص در عضلات، استخوان ها، پوست و مو و همچنین برای از بین بردن انواع ضایعات در بدن که با سوخت و ساز بدن ایجاد می شوند، ضروری است.

 

اسیدهای آمینه واحدهای تشکیل دهنده پروتئین‌ها هستند. هر پروتئین زنجیری از اسیدهای آمینه است که با پیوند شیمیایی در کنار هم قرار گرفته اند. این زنجیر پروتئینی می‌تواند شکل های فضایی مختلفی داشته باشد. همین شکل های متعدد به پروتئین این قابلیت را می‌دهد که کارهای متفاوتی را در سلول انجام دهد. در تمام اسید های آمینه، یک گروه شیمیایی ثابت ( که در شکل زیر نشان داده شده است ) وجود دارد، اما باقی مولکول در اسید آمینه های مختلف، متفاوت است.

اهمیت اسید آمینه

بر خلاف سال های پیش، بسیاری از پزشکان استفاده از یک منبع از اسیدهای آمینه از طریق مکمل های غذایی را بر روی سلامت انسان موثر می دانند.

متاسفانه، در دنیای واقعی عوامل بی شماری از دریافت یک تغذیه کامل و متعادل از مواد بسیار مهم، در بدن جلوگیری می کنند. در میان این عوامل، عواملی نظیر آلودگی ناشی از سوختن سوخت فسیلی، هورمون های تغذیه ای دام، استفاده شدید از کود در کشاورزی، و حتی عاداتی مانند سیگار کشیدن و نوشیدن الکل وجود دارد. همه این عوامل می توانند یا از طریق خوردن و یا از طریق تماس غیر مستقیم بر روی بدن ما تاثیر بگذارند. بدترین نوع تاثیرات این عوامل این است که گاها باعث می شوند غذاهایی که می خوریم بدون آن که کاملا جذب بدن شوند، دفع شوند. اسیدهای آمینه می تواند از اقدام این عوامل خارجی جلوگیری کند.

اخیرا یک مطالعه که در آلمان توسط DAK انجام شده نشان می دهد که افراد مسن تر به طور خاص بیشتر مستعد ابتلا به سوء تغذیه هستند. اگر بدن فاقد انرژی و مواد مغذی باشد نمی تواند عملکردهای روانی و فیزیکی مناسبی داشته باشد. بدون ویتامین های لازم، پروتئین ها به خصوص اسید آمینه و عناصر کمیاب و مواد معدنی، خطر اختلالات سوخت و ساز که می تواند عواقب جدی در برداشته باشند، افزایش می یابد.

تقریبا هر بیماری که ناشی از تمدن است در نتیجه عدم تعادل در سوخت و ساز بدن ایجاد می شود. آمینو اسید به طور مشترک مسئول ایجاد تعادل در سوخت و ساز بدن است.

آمینواسید، مقدار کل اسید آمینه های آزاد موجود در بدن انسان را توصیف می کند. اندازه مناسب این معیار در بدن یک مرد بزرگسال حدود ۱۲۰ تا ۱۳۰ گرم است. اگر ما در رژیم غذایی مان پروتئین مصرف کنیم، این پروتئین در دستگاه گوارش به اسید آمینه تجزیه می شود. این فرایند زیستی پیچیده است که به نام بیوسنتز پروتئین شناخته می شود.

به طور کلی هدف بدن از تجزیه و فرآیند های ایجاد شده بر روی این ماده این است که آمینواسید را به شیوه صحیح در بدن نگهداری کند. اگر یک یا چند اسید آمینه به مقدار کافی در بدن نباشد، تولید پروتئین ضعیف شده و سوخت و ساز بدن محدود می شود.

عوارض کمبود آمینو اسید:

مشکلات وزن
ریزش مو
مشکلات پوستی
اختلالات خواب
نوسانات خلقی و یا اختلالات نعوظ
آرتروز
دیابت
عدم تعادل های قلبی و عروقی (کلسترول بالا، فشار خون بالا)
عوارض شدید یائسگی

مواد غذایی حاوی آمینو اسید:

انواع آجیل

آجیل و حبوباتی همچون گردو، بادام، و بادام زمینی سرشار از آمینو اسید ضروری «ال–آرژنین» هستند. این آمینو اسید، برای بهبود عملکرد ایمنی بدن، کمک به سوخت و ساز و توده‌ی عضلانی، افزایش تولید کلاژن و رشد استخوان‌ها مفید است.
همچنین این آجیل‌ها منبعی عالی برای «ایزولوسین» هستند، آمینو اسیدی ضروری که قند خون را ثابت نگاه داشته و انرژی تولید میکند.بادام و بادام زمینی هم دارای سطح بالایی از آمینو اسید «فنیل آلانین» هستند که باعث بهبود روحیه و خلق و خوی شما خواهد شد.

ماهی

همه‌ی ماهی‌ها نیز منبعی غنی از انواع آمینو اسیدهای ضروری، همچون ایزولوسین، لیزین و متیونین هستند. بعلاوه، ماهی‌های چرب مثل سالمون، ماهی تن، شاه ماهی و ساردین سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که در جلوگیری از بیماری‌های قلبی مؤثر اند.

پروتئین سویا

پروتئین سویا نیز حاوی مقادیر زیادی از آمینو اسیدهای ضروری مانند «ایزولوسین، لیزین، متیونین، تریپتوفان و والین» است. پروتئین سویا می‌تواند برای افراد گیاهخواری که در رژیم غذایی‌شان از برخی آمینو اسیدها محرومند، نقش مهمی بازی کند.

تخم مرغ

تخم مرغ‌ها حاوی مقادیر زیادی پروتئین و آمینو اسیدهایی همچون متیونین، ایزولوسین و لیزین، و در عین حال کالری کمی هستند. مطابق برخی از منابع، تخم مرغ همچنین منبع خوبی برای تریپتوفان هم هست، آمینو اسیدی که در تولید سروتونین، برای بهبود روحیه و خلق و خو نقش دارد.

گوشت بدون چربی

گوشت قرمز یکی از موادغذایی سرشار از پروتئین بوده، به طوریکه ۸۵ گرم از گوشت بدون چربی ۳۱ گرم پروتئین برای بدن فراهم می کند.

مرغ و غذاهای دریایی

برای تامین پروتئین و اسیدهای آمینه موردنیاز بدن، گوشت تنها منبع نبوده، بلکه ۸۵ گرم از مرغ یا سینه بوقلمون ۲۸ گرم پروتئین دارد. همچنین همین میزان از ماهی هالیبوت، ماهی تن یا ماهی سالمون حاوی ۲۲ گرم پروتئین است. ماهی تیلاپیا، کاد، کفشک و سفره ماهی حاوی مقدار کمی پروتئین می باشند، اما جزو منابع خوبی به حساب می آیند.

تخم مرغ و لبنیات

مقدار قابل توجهی از اسید آمینه های ضروری از طریق مصرف تخم مرغ و موادغذایی لبنی قابل دریافت است. فرآورده های لبنی کم چرب یا بدون چربی میزان بالایی از پروتئین را در هر گرم و هر کالری برای بدن فراهم می کنند. همچنین ۲۸ گرم از پنیر بدون چربی موزارلا حاوی ۹ گرم پروتئین بوده، درحالیکه همین میزان از پنیر کم چرب سوئیسی حاوی ۸ گرم پروتئین است. ۲۸ گرم از پنیر پارمزان نیز ۱۰ گرم پروتئین دارد. یک فنجان ماست تامین کننده ی ۱۴ گرم پروتئین برای بدن است و یک عدد تخم مرغ بزرگ ۶ گرم پروتئین دارد.

منابع پروتئینی با منشاء گیاهی

کوینولا یا بذر گنه گنه و فرآورده های سویا اسیدهای آمینه ضروری را برای بدن فراهم می کنند. یک فنجان کوینولا در حدود ۸ گرم پروتئین دارد، همچنین ۸۵ گرم توفو حاوی ۶ گرم پروتئین و یک فنجان لوبیای سویا حاوی ۲۹ گرم پروتئین است. انواع لوبیا و مغزها حاوی تمام اسیدهای آمینه نیست، اما مقدار قابل توجهی پروتئین برای بدن فراهم می کنند. یک فنجان لوبیا ۱۵ تا ۱۷ گرم پروتئین داشته و ۲۸ گرم از دانه ها حاوی ۴ تا ۹ گرم پروتئین است.

اسیدآمینه / عوارض کمبود اسیدآمینه / مواد غذایی سرشار از اسیدآمینه

اسیدآمینه / عوارض کمبود اسیدآمینه / مواد غذایی سرشار از اسیدآمینه

اسیدآمینه / عوارض کمبود اسیدآمینه / مواد غذایی سرشار از اسیدآمینه

 

کراتین / انواع کراتین

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “اسیدآمینه / عوارض کمبود اسیدآمینه / مواد غذایی سرشار از اسیدآمینه”قالب تفریحی