آب دور جنین و خطرات بالا بودن آن

مجموعه: بارداری, دانستنیهای بارداری تعداد بازدید: 63
آب دور جنین و خطرات بالا بودن آن

آب دور جنین و خطرات بالا بودن آن

مایع آمنیوتیک (آب دور جنین) مایعی است که اطراف جنین را در کیسه آب در بر گرفته است و وظایف مهمی را در طول دوره بارداری بر عهده دارد:

۱– محافظ جنین و رحم از عفونت می باشد.
۲– برای تحرک و تنفس جنین لازم است.
۳– مایع دور جنین باعث می شود که ضربات آسیبی به جنین درون رحم و بند ناف وارد نکنند.
۴– باعث تکامل قسمتهای عمده بدن جنین مانند گوارش، ششها و اسکلت و عضلات می گردد.
۵– به تولد جنین کمک خواهد کرد.

بدن چگونه آب دور جنین را می سازد؟

بعد از لقاح تخمک روی دیواره رحم، کیسه ای پر از آب به اسم کیسه آمنیوتیک جنین را می پوشاند. این کیسه دارای دو غشاء است؛ کوریون و آمونیون. این کیسه جنین را در آب دور جنین حفظ می کند. در ابتدا بدن این مایع را با استفاده از آب سیستم گردش خون می سازد. آب دور جنین چند روز پس از بارداری ایجاد می شود.
ترکیب اولیه آب دور جنین آب است. در اوایل سه ماهه دوم بارداری جنین شروع به قورت دادن این مایع می کند و آن را از طریق ادرار دفع می کند و این عمل ادامه دارد. ممکن است به ظاهر فرایندی چندش آور باشد اما هنگامی که کیسه آب پاره می شود و فرزند شما متولد می شود بیشتر این مایع به صورت ادرار از بدن نوزاد خارج می شود.

علل زیاد شدن مایع دور جنین

در علم پزشکی میزان زیاد مایع آمنیوتیک، پلی هیدرامنیوس یا هیدرامنیوس می نامند. البته در اغلب موارد علت خاصی برای این مساله پیدا نمی کنند و اگر اتفاق بیفتد دلیل بر این نیست که جنین مشکل خاصی دارد. ممکن است در یک مرحله میزان آب درون کیسه اطراف جنین زیاد شود و سپس خوبخود کاهش یابد و میزان طبیعی برسد.

ممکن است بعلت یکی از موراد زیر مایع دور جنین افزایش یابد:

دیابت بارداری: در صورتیکه مادر دچار دیابت کنترل نشده شود احتمال بالا رفتن میزان آب دورن جنین نیز بیشتر خواهد شد. معمولا ۱۰ درصد مادران بارداری که دیابت بارداری دارند دچار ازدیاد مایع آمنیوتیک می گردند). بهمین علت تشخیص زیاد شدن مایع دور جنین یک تست گلوکز نیز توسط پزشک درخواست می گردد. این موارد معمولا خفیف بوده و با کنترل دیابت براحتی درمان می شوند.

ماکروزومی یا بارداری چند قلویی: بزرگتر بودن بیش از حد جنین یا بارداری دوقلویی یا چند قلویی احتمال افزایش بیش از حد مایع آمنیوتیک را زیاد می کند. پلی هیدرآمنیوس بویژه در موارد سندرم انتقال خون دوقلوها بیشتر رخ می دهد در این سندرم جنین دهنده دارای مایع آمنیوتیک کمتر و جنین گیرنده دیگر خون دچار افزایش بیش از حد مایع است.

مشکلات ژنتیکی و بالینی جنین: در برخی موارد نادر، امکان دارد جنین دچار ناهنجاریهایی باشد که باعث میشود نتواند مایع را ببلعد در حالیکه کلیه هایش ادرار بیشتری از همان مایع کمی که بلعیده تولید میکنند. این مسئله ممکن است ناشی از ناهنجاری هایی باشد که بلعیدن را برای جنین مشکل می کنند. از جمله این مشکلات میتوان به تنگی پیلور، شکاف لب یا کام، یا انسداد دستگاه گوارش اشاره کرد.

برخی ناهنجاریهای سیستم عصبی مانند نقض لوله عصبی یا هیدروسفالی هم می تواند از بلع جنین جلوگیری کنند. در صورت تشخیص پلی هیدآمنیوس پزشک یک سونوگرافی با وضوح بالا و شاید یک آمنیوسنتز انجام می دهد تا جنین را از نظر ناهنجاری ها و اختلالات ژنتیکی کنترل کند.

خطرات بالا بودن میزان آب دور جنین:

۱– احتمال خونریزی پس از زایمان بیشتر می گردد.
۲– احتمال بالارفتن خطر زایمان زودرس را افزایش می دهد.
۳– خطر پارگی و جدا شدن زودرس جفت را افزایش می دهد.
۴– ممکن است باعث تحت فشار قرار گرفتن بند ناف شود که باعث می شود جنین در خطر کمبود اکسیژن قرار گیرد.

توصیه های مقابله با عوارض زیاد بودن مایع آمنیوتیکپلی  یا هیدرآمنیوس

سعی کنید استراحت کنید به خصوص در مراحل آخر بارداری
وعده های غذایی سبک میل کنید.
از انجام حرکات سریع اجتناب کنید.
در هنگام خواب با استفاده از بالش شکم خود را حمایت کنید.
از ادویه های تند و هر نوع غذایی که منجر به تشدید سوزش سردل می شود اجتناب کنید.
بلافاصله پس از صرف غذا دراز نکشید.
در هنگام انجام کارها حتما از کسی کمک بگیرید

 

پلی هیدرآمنیوس یا افزایش بیش از حد مایع آمنیوتیک (مایع دور جنین)، به مواردی اطلاق می شود که اندازه گیری مایع آمنیون دور جنین عددی بیش از ۲۵ سانتی متر را نشان دهد.
موارد خفیف پلی هیدرآمنیوس به ندرت نیاز به درمان دارند و ممکن است خود به خود رفع شوند. معمولا بدون مداخله در برخی از موارد که سبب ناراحتی می شوند، می توان ادامه بارداری را کنترل کرد.

در سایر موارد، درمان برخی بیماری های زمینه ای مانند دیابت ممکن است باعث رفع پلی هیدرآمنیوس شود.

اگر پلی هیدرآمنیوس با احتمال زایمان زودرس، تنگی نفس یا درد شکمی همراه باشد، نیاز به درمان ویژه در بیمارستان دارد.

درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:
تخلیه مایع آمنیوتیک اضافه

ممکن است پزشک برای تخلیه مایع اضافه از تکنیک آمنیوسنتز استفاده کند.
در این روش با استفاده از سرنگ دارای سوزن بلند از روی شکم وارد رحم شده و مایع را به داخل سرنگ می کشند.
ممکن است نیاز باشد تا اینکار چندین بار در طی هفته های بعد انجام شود. انجام این روش به طور کلی عوارض شایعی ندارد اما ممکن است با احتمال بروز برخی عوارض مانند زایمان زودرس، جداشدن جفت و پارگی زودرس پرده ها همراه باشد.
درموارد پلی هیدرآمنیوس شدید، تخلیه مایع اضافه باعث کاهش احتمال زایمان زودرس نیز می شود.

دارودرمانی

ممکن است پزشک قرص خوراکی ایندومتاسین تجویز کند که با کاهش تولید ادرار جنین، در نهایت باعث کاهش حجم مایع آمنیوتیک می شود.

البته مصرف ایندومتاسین پس از هفته ۳۱ بارداری بعلت افزایش خطر بروز مشکلات قلبی در جنین توصیه نمی شود، ممکن است نیاز باشد قلب جنین توسط اکوکاردیوگرام و سونوگرافی داپلر بررسی شود.

سایر عوارض جانبی ایندومتاسین ممکن است شامل: تهوع، استفراغ، برگشت اسید معده به دهان (ریفلاکس) و التهاب پوشش داخلی معده (گاستریت) باشد.
پس از درمان نیز ممکن است نیاز باشد تا حجم مایع آمنیوتیک هر ۳-۱ هفته یکبار بررسی شود.

اگر پلی هیدرآمنیوس خفیف تا متوسط باشد با احتمال زیاد مادر قادر به حفظ بارداری تا زمان زایمان خواهد بود (تا هفته ۴۰-۳۹ بارداری)
اگر پلی هیدرآمنیوس شدید باشد یا اگر مایع اضافی تهدید کننده زندگی جنین باشد ممکن است در حدودهفته ۳۷ بارداری یا زودتر القای زایمان صورت گیرد تا از مشکلات جدی جلوگیری شود.

آب دور جنین و خطرات بالا بودن آن

آب دور جنین و خطرات بالا بودن آن

آب دور جنین و خطرات بالا بودن آن

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آب دور جنین و خطرات بالا بودن آن”قالب تفریحی